AnaSayfa»Dünya»Katar, müttefiki Erdoğan’a ve AKP hükümetine rağmen Güney Kıbrıs’la anlaştı; çalışmalar 2018’te başlıyor

Katar, müttefiki Erdoğan’a ve AKP hükümetine rağmen Güney Kıbrıs’la anlaştı; çalışmalar 2018’te başlıyor

Pinterest Google+

AKP Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın birçok ülkeyi karşısına alması pahasına Ortadoğu’da yaşanan krizde yanındayız mesajı verdiği Katar, Güney Kıbrıs ile sessiz sedasız bir anlaşma imzaladı. Katar’ın doğalgaz konusunda Nisan 2017’de Kıbrıs Rum Yönetimi’yle yaptığı anlaşmaye göre, Katar Emiri’nin kontrolü altındaki petrol şirketi, Exxon Mobil’le birlikte Kıbrıs Adası’nın güneyindeki 10. parselde doğalgaz arama lisansı aldı. Katar petrol şirketi ile Exxon Mobil, önümüzdeki yıl içinde doğalgaz arama çalışmalarına başlayacak. Diğer yandan Türkiye, Katar’a destek olmak için bin Türk askerini bu ülkeye göndermeyi planlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta İstanbul’da gerçekleştirilen uluslararası enerji kongresinde, Rumlarla Akdeniz’de gaz arama konusunda işbirliği yapan ülkeleri uyarmış, “Kıbrıs’taki gelişmelere taraf olan herkesten beklentimiz, bölgedeki yeni gerginliklere yol açabilecek adımlardan kaçınmalarıdır. Aksi takdirde sadece bölgede değil her alanda Türkiye gibi bir dostu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabileceklerini hatırlatmak isterim.” demişti. Şimdi Erdoğan’ın Katar’a karşı tavrı merakla bekleniyor.

Konuyu gündeme getiren Sözcü Gazetesi yazarı Zeynep Gürcanlı şunları yazdı;

“Kıbrıs’ta müzakereler çöktü. Rumlar, Ada sadece “kendilerine aitmiş” gibi doğalgaz arama çalışmalarına hız verdi.

Peki Rumlar’ın, KKTC’yi yok sayarak, Türkiye’nin tüm uyarılarına rağmen yaptığı doğalgaz aramalarındaki işbirlikçilerinden biri kim biliyor musunuz? Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetinin “ne olursa olsun yanındayız” diyerek, tüm dünyaya kafa tuttuğu… Başta Suudi Arabistan olmak üzere, AKP’nin geleneksel müttefiklerini uğruna karşısına aldığı Katar…

Katar, Nisan 2017 yılında sessiz sedasız Kıbrıs Rum Yönetimi’yle anlaşma imzaladı.Anlaşma, Erdoğan’ın “kardeşim” dediği Katar Emiri’nin kontrolü altındaki Katar petrol şirketine, Exxon Mobil’le birlikte Kıbrıs Adası’nın güneyindeki 10. parselde doğalgaz arama lisansı veriyor. Katar petrol şirketi ile Exxon Mobil, önümüzdeki yıl içinde doğalgaz arama çalışmalarına başlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha geçen hafta İstanbul’da gerçekleştirilen uluslararası enerji kongresinde, Rumlarla Akdeniz’de gaz arama konusunda işbirliği yapan ülkeleri uyarmış, aynen şöyle demişti:

“Kimi enerji şirketlerinin Rum kesiminin atmakta olduğu sorumsuzca adımların bir parçası olmaları kesinlikle anlayışla karşılanamaz. Adaletin, hakkaniyetin ve uluslararası hukukun gereği, hidrokarbon kaynaklarının adadaki tüm taraflara ait olmasını gerektiriyor. Kıbrıs’taki gelişmelere taraf olan herkesten beklentimiz, bölgedeki yeni gerginliklere yol açabilecek adımlardan kaçınmalarıdır. Aksi takdirde sadece bölgede değil her alanda Türkiye gibi bir dostu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabileceklerini hatırlatmak isterim.”

Uluslararası ilişkilerde Türkiye’nin en büyük derdi hep “çifte standart” oldu. Avrupa Birliği’yle 50 yıllık üyelik sürecinde hep “çifte standarttan” şikayet ettik. Haklıydık da… Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümeti, Batı ülkelerinin Müslümanlara karşı çifte standardını sürekli gündemde tuttu; haklıydı. Bu kadar çifte standart mağduru bir ülkenin, kendi dış politikasında asla çifte standarda başvurmayacağını beklemek de elbette bizim hakkımız.

Şimdi soru şu:

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümeti, tüm uyarılarına rağmen Katar’ın Rumlarla işbirliği yapmasına göz yumacak mı? Türkiye’yi hiçe sayıp, Rumlarla işbirliğine giden Katar’ı, Katar Emiri’nin ailesini“korumak ve kollamak” için bu ülkeye Mehmetçik gönderilmeye devam edecek
mi?”

önceki yazı

BAE Dışişleri Bakanlığı: Teröristleri Hakan Bey çok iyi biliyor, iadesini istiyoruz!

Sonraki yazı

İhbarcı ev kadınının olmayan yeğeni ve bir gazetecinin hikâyesi [Mehmet Yıldız]

1 Yorum

  1. Yalçın Kayalı
    17 Temmuz 2017 at 18:13 — Cevapla

    Katar’daki “F…üler”, Katar Emirini yanlış yönlendiriyorlardır belki. Kim biliyor ki, belki de bütün bir Katar meselesi de “F…ö kumpasıdır”. Beyazsaray’ın siyah imamı Obama abiyi indirdik;
    Hillary ablayı seçtirmedik ama Trump’ın “sarı imam” olmadığını nereden bilelim. Adama “85 sandık” delil, kanıt, ispat, bilgi belge gönderdik hala Hocaefendi’yi de Zarrap’ı da vermedi. Evet ağzı bozuk ama adamın “sırran tenevveret” deyip tedbir yapmadığı ne malum. Zaten Putin abiyle de yola gitmiyor. (Haşa)”Halife-i ruyi zemin”, “zilullah-i fil alem”, “Allah’ın bütün sıfatlarını kendinde toplamış”, “çıktığı televizyonun belden aşağı hizada seyredilmesi caiz olmayan”, “liderimiz”, “efendimiz”, “sultanımız”, “ulul emrimiz”, “beklenen insan”, “Reisimize” karşı bütün dünyanın “F..cü” liderlerinin beraberce oynadığı bu oyun nedir? Oyuna gelmeyiz, Reis’e düşman milyonları keseriz ama Reise zarar verdirmeyiz…

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir