İtalyan futbolunun şikeyle bitmeyen imtihanı!

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Futbolun lokomotif ülkelerinden biri de İtalya’dır. Milli takım düzeyinde 4 kez Dünya Kupası’nı kaldıran İtalyanlar, kulüp düzeyinde önemli başarılara imza attı. Juventus, Milan, İnter, Napoli ve Roma gibi kulüplerin ünü sadece İtalya ile kalmadı, tüm dünyaya yayıldı.

Milyonları ekran başına kilitleyen futbol giderek bir endüstriye dönüşünce oyunun kuralları unutulmaya başlandı. Fair-Play lafta kalırken, başarı için her şey mübah görüldü. Şike adeta futbolun bir parçası oldu. Şikeden en çok çeken ülkelerden başında İtalya geliyor. Şike, İtalyan futbolunun bir parçası oldu adeta. Bu illetle mücadele için ise kimseye tölerans tanınmadı. Şikeye karışan kulübün kim olduğuna bakılmaksızın, gereken ceza verildi. İşte İtalya futbolunun sarsan şike skandallarından öne çıkanlar.

Torino ilk şampiyonluğa şike ile ulaşmıştı

1930’lı yıllara damgasını vuran takım olan Torino’nun 1927’de elde ettiği ilk şampiyonluğuna şike ile ulaştığını bir gazete haberi ortaya çıkardı. İtalya Futbol Federasyonu yaptığı araştırmalar sonunda Torino yönetiminin rakip takım oyuncularına ‘kötü oynaması karşılığında’ para ödediğini tespit etti. Torino – Juventus derbisinde Juveli defans oyuncusu Luigi Allemandi’nin 50 bin liret aldığını tespit eden Federasyon, Torino’nun şampiyonluğunu iptal ederken, ‘şikeci’ Allemandi’ye ömür boyu futboldan men cezası verdi. Ancak bu ceza oyuncunun af dilemesiyle bir yıl sonra kaldırıldı.

Totonero, Milan ve Lazio’yu vurmuştu

İtalya futbolu, 1970’li yıllarda ‘Totonero’ (Kara Loto) diye bilinen illegal totonun eseri olmuştu. Her sokakta, köşe başında milyonlarca İtalyan’ın oynadığı totonero, futbolcuların da ilgisini çekiyordu. Birçok takım ve ünlü futbolcunun adının karıştığı skandal 1980’de patlak verdi. Paolo Rossi, Enrico Albertosi gibi futbolcuların, totoneroya para yatırıp ardından oyuncusu oldukları takımlarda skoru buna göre manipüle ettikleri anlaşılınca, iki ila dört yıllık cezalara çarptırıldılar. 1982 Dünya Kupası’nda İtalya’yı şampiyonluğa taşıyan isimlerin başında yeralan Paolo Rossi’nin önce 3 yıl ceza kesildi. Daha sonra cezanın 2 yıla düşürülmesiyle Rossi, Dünya Kupası kadrosunda yer buldu. Ancak kupa öncesi Rossi’nin milli takıma alınması büyük tepki çekti. Kupaya damgasını vurunca ise her şey unutuldu. Totonero şikesine karıştığı gerekçesiyle ünlü Milan ve Lazio takımları Serie B’ye düşürüldü. Avellino, Bologna ve Perugia 1980-81 sezonuna -5 puanla başlatıldı.

Temiz Ayaklar, Juventus’u ezmişti

İtalya, 24 yıl aradan sonra Almanya 2006’da Dünya Kupası’na uzanırken 14 Temmuz 2006’da açıklanan Temiz Ayaklar operasyonunun kararları ülkede deprem yaptı. Temiz ayaklar operasyonunu yürüten savcı Stefano Palazzi, Juventus kulübü başkanı Luciano Moggi’nin basına yansıyan konuşmalarıyla harekete geçti. Moggi, federasyonla yaptığı görüşmede hangi hakemleri istediğini açıkça belirtirken, bu hakemlerin yönettiği maçlarda Juventus gülen taraf oluyordu. Savcı Palazzi, 29 Serie A ve 1 Serie B maçlarını mercek altına aldı. Kısa sürede sonuçlanan operasyon sonunda Juventus, Milan, Fiorentina, Lazio ve Reggina kulüpleri suçlu bulundu. Juventus, Fiorentina ve Lazio küme düşürüldü, Milan Şampiyonlar Ligi hakkını kaybetti. Yeniden düzenlenen cezalarla Fiorentina ve Lazio, Serie A’da kaldı, sonraki sezona Fiorentina -15, Lazio -3 ,Reggina -11, Milan -8 puanla girdi. Serie B’ye düşürülen Juventus İkinci Lig’de -9 puanla oynama cezasının yanı sıra son 2 sezonda elde ettiği şampiyonlukları kaybetti. 25 zanlıdan 18’i ömür boyu futbol müsabakalarından men ve 80 bin Euro’ya kadar cezaya çarptırıldı. Juventus Başkanı Luciano Moggi, eski CEO’su Antonio Giraudo ve eski Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Innocenzo Mazzini ‘ömür boyu men’ cezalarına çarptırıldı. Antonio Giraudo 3, Paolo Dondarini 2, Tulio Lanese 2,5 yıl hapis yattı. Şampiyonlukları elinden alınıp Serie B’ye düşürülen Juventus’un maddi kaybı 100 milyon Euro’yu bulurklen, yıldız oyuncuları kaptan Cannavora, Emerson, İbrahimoviç, Zambrotta, Trezeguet ve Thuram gibi yıldızlar batan gemiyi terkeden isimler oldu.

Şike ‘kral’ Guiseppe Signori de götürdü

Haziran 201’de Serie A’da 3 kez krallık sevinci yaşayan Lazio’nun eski kaptanı Guiseppe Signori’ninde aralarında bulunduğu 15 futbolcu ve yönetici gözaltına alındı. Signori’nin, Inter-Lecce (1-0) maçı için 150 bin, Atalanta-Piacenza (3-0) karşılaşması için de 60 bin euro bahis oynadığı saptandı. Cremona Savcısı Guido Salvemini’nin soruşturmasında, bu sezon Serie A’ya çıkan Atalanta ve Siena takımlarının da şike yaptığı belirlenirken, Atalanta’nın kaptanı Cristiano Doni tutuklandı. Atalanta ve Siena’nın Serie A’ya çıkması donduruldu. İtalya Futbol Federasyonu uzun araştırmalar sonunda cezaları açıkladı. Serie A’ya yükselen Atalanta sezona -6 puanla başlama cezası aldı. Alt liglerden 14 kulüp daha para ve puan silme cezalarına çarptırıldı. Ceza alan 19 kişiden Signori 5 yıl, Atalanta’nın veteran yıldızı Cristiano Doni de üç yıl altı ay futbolla ilgili faaliyetlerden men edildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin