İstanbul’da Suriye, Almanya’da ise Türk konsolosluğu: “Muhaliflere işkencenin mekanı artık buraları!”

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu askeri müzakere heyetinin eski sözcüsü Üsame Ebu Zeyd, İstanbul’daki Suriye Başkonsolosluğu’nda saldırıya uğradı.

Başkonsolosluktan 300 dolar karşılığında randevu alabildiğini ifade eden Ebu Zeyd, memurun kolunda “Suriye devrimini” simgeleyen bilekliği gördüğünü ve onu çıkarmadan işlem yapmayacağını söylediğini belirtti. Ebu Zeyd, daha sonra ağır hakaretlere uğradığını dile getirerek, “Kapıyı sertçe yüzüme kapattılar. Onlara ‘Burası Türkiye. Burası muhabbarat birimi değil.’ dedim. Üstüme yürüdüler. Darp etmeye çalıştılar. Güvenlik çağırdılar. Beni binadan uzaklaştırdılar.” diye konuştu.

Benzer hadiseler yurtdışındaki Türk konsolosluklarında Türk vatandaşlarına yönelik de yapılıyor. Birçok konsolosluk ve elçilikte muhalif olduğunu için Türk vatandaşlarının hiçbir işlemini gerçekleştirmiyor. Aileler yeni doğan çocuklarına kimlik çıkartamazken süresi biten pasaportlarını yenileyemiyor.

2018 yılında öğretmen Yavuz Koca, Türkiye’nin Almanya Essen Başkonsolosluğu’nun bahçesinde konsolosluk görevlilerince dövülüp, boğazı kesilmekle tehdit edildi. Koca, eşi ve iki çocuğuyla beraber Almanya’daki Essen Başkonsolosluğu’na 9 yaşındaki kızının pasaportunu yenilemek için gitmişti.

Bangladeş’te Uluslararası Türk Okulları’nda Genel Müdür olan Koca, bu işlem için Almanya’yı seçmişti. Çünkü Türkiye’nin Bangladeş Büyükelçiliği, çalıştığı okulda görevli hiç kimsenin işlemini yapmayacağını bildirmişti.

Koca, önceden aldığı randevu doğrultusunda 22 Mayıs 2017’de öğleden sonra Essen Konsolosluğu’nun giriş kapısına geldi. Konsolosluk binasından ise kendi deyimiyle “canını zor kurtararak” çıktı. Ailesinin gözleri önünde, dövülmüş, yere yatırılmış, kıyafetleri parçalanmış ve boğazı kesilmekle tehdit edilmişti.

Rotterdam Konsolosluğu’nda da darp

Diğer yandan Türk elçiliklerinde ve konsolosluklarındaki kötü muamele haberleri sürekli gündeme meşgul ediyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğu’nda bir vatandaş ile görevli memurlar arasında çıkan tartışma sokağa yansımış ve Rotterdam polisinin müdahalesi ile son bulmuştu. Konsolosluk görevlileri tarafından darp edilen kişi memurlar hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Darp edilen kişinin eski eşinin gördüğü darp sonucu vücudunun darp izleri ile dolu olduğunu ve rapor aldıklarını söylemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin