İstanbul seçimlerinin iptal gerekçesiydi: YSK ‘yine’ kamu görevlisi olmayanlar görevlendirdi

CHP, 31 Mart İstanbul seçiminin iptaline gerekçe gösterilen kamu görevlisi olmayanların 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarında da görevlendirildiğini saptayıp itiraz etti.

CHP İstanbul’un Beykoz ilçesinde devlet memuru olmayan dört kişinin sandık kurullarına görevli olarak atandığını tespit etti. CHP, ilçe seçim kuruluna itirazda bulundu.

YSK, 31 Mart İstanbul seçimini iptal etmesinin gerekçelerinden biri 225 sandık kurulu başkanının, seçim kanununun 22’nci maddesine aykırı olarak kamu görevlileri arasından seçilmesiydi. YSK 3 bin 500 sandık kurulu üyesinin kamu görevlisi olmadığını tespit etmişti.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu şunları söyledi:

“Sandık kurullarını oluşturanlar onlar. Sandık kurullarındakiler memur değil diye seçimi iptal eden onlar. Şimdi 23 Haziran için oluşturulan sandık kurullarına yine memur olmayanları atayanlar yine onlar.

Beykoz’da devlet memuru olmayanları sandık kurullarına üye yazdıklarını tespit ettik. Bugün sandık kurullarıyla ilgili itirazlar için son gün. İstanbul’un tüm ilçelerinde incelemelerimizi, araştırmalarımızı yapıyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin