İranlı uyuşturucu baronunu serbest bırakan hakim: “AKP’li eski vekil ‘devletin hassasiyeti var’ diyerek baskı yaptı”

AKP eski milletvekili Burhan Kuzu’nun uyuşturucu baronu İranlı Naci Şerifi Zindaşti’nin serbest bırakılmasında rolü olduğu iddiası tartışma başlatmıştı. Zindaşti cezaevine gönderildiği günün akşamı 23:30’da hakim kararıyla serbest bırakıldı. Bırakan hakim Cevdet Özcan ise daha sonra HSK Kararnamesi ile İstanbul’dan Erzurum’a gönderildi.

Sözcü Gazeteci yazarı Necati Doğru ise önemli bir konuyu gündeme getirdi.  Doğru’nun, “1 değil 2 mi!” başlıklı köşe yazısında, “Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) serbest bırakan hakim hakkında soruşturma başlattı, görev yerini değiştirdi. Hakim Cevdet Özcan ifadesinde; ‘Eski bir milletvekili beni sürekli aradı ve bu şahsın mutlaka tahliye edilmesi yönünde telkinde, baskıda bulundu. Devletin bu konuda duyarlılığı olduğunu belirtti’ dedi. Bu hakim HSK kararnamesi ile İstanbul’dan alınıp Erzurum’a atandı” dedi.

Doğru, “Adalet buraya kadar mı? Kim bu, bir milletvekili? 1 değil 2 milletvekili mi?” sorularını yönelten Doğru yazısında “İktidar milletvekili olduğuna göre, ‘bir hakime baskı ve telkin yapabilme gücünü’nereden aldılar? Hakim kararlannı siyasetçinin baskı ve telkinine vidalamış bir adalet sistemi yaratıldı. Mahkemeler, hakimler, savcılar siyasetin hamle aracı yapıldı. Herkes sormalı: Kim bu milletvekilleri? Açıklanana kadar yazacağım.” ifadelerine yer verdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin