AnaSayfa»Dünya»Irak Büyükelçisi, Türk askerinin Başika’dan çekileceği tarihi açıkladı

Irak Büyükelçisi, Türk askerinin Başika’dan çekileceği tarihi açıkladı

Pinterest Google+

Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, üç ay içerisinde Musul operasyonun biteceğini ve Başika kampında bulunan Türk askerinin operasyonun sonlanmasından sonra çekileceğini açıkladı. Başika sorunu konusunda Türkiye ile anlaştıklarını belirten El-Obaidi, “Türkiye’nin Irak topraklarında operasyon yapmasını istemiyoruz, böyle bir beklentimiz yok. Başika Kampı sorunu programda yoktu. Türk tarafından açıklama bekliyoruz. Başika’daki Türk askerlerinin Musul operasyonu sonrasında çekilmesi konusunda anlaştık. Çekilmeyle ilgili detaylar taraflar arasında görüşülecek.” dedi.

‘TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ’

Irak’ın Ankara BüyükelçisiEl Alevi, Başbakan Binali Yıldırım’ın heyetindeki bakanların Başika Kampı’nı ziyaret etmesinin programda olmadığını açıkladı ve Türkiye’den açıklama beklediklerini belirtti.

BAKAN IŞIK’TAN JET CEVAP

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise yaptığı açıklamada, bütün bölgenin IŞİD’den temizlenmesinden sonra Başika Kampı sorununu oturup konuşacaklarını söyledi. Işık, “Irak’ın toprak bütünlüğünde gözümüz yok.” diye konuştu.

***

ERDOĞAN: BEŞİKA ÜSSÜ ORADA DURACAKTIR!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başika’daki TSK kampı için geçtiğimiz ekim ayında açıklamalarda bulunmuştu. “Musul’un ne DEAŞ’A ne başka terör örgütlerine verilmesine müsade edemeyiz. Başika üssü de orada duracaktır, Türkiye’ye yapılabilecek terör saldırıları için bir sigortadır” diyen Erdoğan, Irak’taki merkezi yönetime seslendiğini belirterek, DEAŞ’ı Musul’a niye soktun, Kerkük’e niye soktun. Nerdeyse Bağdat’a girecek. Neredesin ey Irak Merkezi Yönetimi. İbadi, bizden üs kurmamızı isteyen sendin. Şimdi ne değişti? Irak halkı ile sorunumuz yok ama bu yönetim şekliyle sorunumuz var. Biz Peşmerge kardeşlerimizle dayanışma içindeyiz. Türkiye’nin bölgedeki askeri varlığı yeni değildir, meçhul de değildir. Dert başkadır.” ifadelerini kullanmıştı.

önceki yazı

AİHM'den tartışılacak karar: Sosyal uyum, din ve vicdan özgürlüğünün önünde olabilir?

Sonraki yazı

Prof. Ramazan Ayvalı'ya isyan etti: Mide bulandırıcı, Allah'tan korkun, ayıp değil mi?

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir