AnaSayfa»Manşet»iPhone 10 yılda dünyayı değiştirdi!

iPhone 10 yılda dünyayı değiştirdi!

Pinterest Google+

Apple’ın CEO’su Tim Cook, dün yaptığı ‘şovla’ iPhone 8’i bütün dünyaya tanıttı. İlk kez 10 yıl önce piyasaya çıkan iPhone akıllı cep telefonları, hiç kuşkusuz dünyayı değiştirdi. Recode isimli teknoloji analiz sitesinde yayınlanan bir makale, 10 maddede bu değişimi gözler önüne seriyor. Yakından bakalım…

1: Herkesin cebine internet girdi

iPhone teknolojisi, insanların çok daha yoğun şekilde interneti kullanmalarına yol açtı. Sosyal medya bu sayede internetin önüne geçecek kadar önemli bir platforma dönüştü. İletişim hiç olmadığı kadar hızlandı.

2: Fotoğrafı hobi olmaktan çıkarıp günlük hayatın parçasına dönüştürdü

2011’de dijital fotoğrafların yüzde 50’si telefonla çekilmişken, 2017’de bu sayı yüzde 85’e çıkmış durumda. Instagram pozları artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Hemen her şeyin fotoğrafını çekip yanımızda taşıyoruz.

3: Apple Store, yazılımcılığın kaderini değiştirdi

iPhone piyasaya çıktıktan bir yıl sonra Apple Store’daki uygulama sayısı 500’dü. Bugün sadece Apple Store’da 2,1 milyon uygulama var. Google Play’de ise 3,4 milyon. Yazılımcılar artık buraya çalışıyor.

4: iPhone uygulamaları çalışma biçimimizi değiştirdi.

Kısa süreli, günlük, freelance çalışma biçimi akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla istihdam sisteminin ayrılmaz bir parçasına dönüştü. İnternetin keşfiyle başlayan trend, iPhone’la birlikte yükseklerde seyrediyor.

5: Cep telefonları sakız ve şekerleme satışlarını düşürdü

İnsanlar artık sıra beklerken, vakit öldürürken sakız çiğnemek yerine telefonlarıyla oynamayı tercih ediyor. 2007’den bu yana sakız satışlarında yüzde 15 azalma olduğunu biliyor muydunuz?

6: Medya tüketimi bütün çağların önüne geçti

Akıllı telefonlar sayesinde artık insanlar hiç olmadığı kadar medya tüketiminde bulunuyor. Sosyalleşme gibi ‘medya dışı’ aktivitelerin de telefona gelmesiyle insanlar gazete ya da TV yerine telefonda ‘takılmaya’ başladı.

7: Reklamcılığı dönüştürdü

Mobil telefon reklamcılığı son yıllarda hızla yükseliyor. İnsanlar en çok telefon ekranlarına baktığı için, reklamcılar da mecburen o mecraya uygun içerik üretiyor. Google ve Facebook bu işten en çok kârlı çıkan şirketler.

8: Apple, iPhone sayesinde 10 kat büyüdü

iPod ve Mac gibi ürünlerle sadece belirli tip teknoloji tüketicisine ulaşabilen Apple, iPhone sayesinde pazarını hiç olmadığı kadar büyüttü. Bugün, gelirlerinin yüzde 63’ü iPhone satışı üzerinden.

9: iPhone, Apple’ı dünyanın en değerli şirketi yaptı

Exxon ve General Electric gibi önceki kuşak sanayi yatırımlarını ilk kez ‘zorlayan’ teknoloji firması Microsoft’tu. Ancak Apple, 2007’de iPhone’un piyasaya sürülmesiyle, Microsoft’u da geçerek liderliğe oturdu.

10: Android yazılım ve Samsung telefonlara da ‘yol verdi’

Akıllı telefon piyasasının öncüsü olan iPhone, insanların günlük hayatlarını domine ederek Samsung gibi rakiplerine de alan açtı. Bu arada Nokia ve BlackBerry gibi daha ‘ilkel’ telefonlar piyasadan süpürüldü.

Haber görseli
Yeni modeli iPhone 8, dokunmatik ekran kalitesiyle, Siri’yle FaceTime ve iMessage ile hayatınızı değiştirmeyi vaat ediyor.
Haber görseli
Haber görseli
Yepyeni iPhone modellerinin tanıtıldığı Apple etkinliğinde dünyanın bir numaralı saati konumuna geldiğinin altı çizilen Apple Watch 3 akıllı saat modelinin duyurusu gerçekleştirildi. iPhone X ve iPhone 8 modelleri ile uyum içinde çalışacak LTE destekli Apple Watch 3 yeni özelliklerle geliyor. Apple Watch 3 akıllı saatler 22 Eylül tarihinde satışa sunulacak. Normal model için 329 dolar, LTE destekli model içinse 399 dolarlık fiyat etiketi belirlendi.
Haber görseli
Haber görseli
Haber görseli
Haber görseli
Haber görseli
Haber görseli
Haber görseli
Haber görseli

önceki yazı

TR724 | 13 Eylül Çarşamba Gazeteniz

Sonraki yazı

Mescid-i Aksa avlusu yıldız harmanıydı: Sidretü'l Münteha [Harun Tokak-Hac Hatıraları-11]

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir