İlk kez denendi, başarılı oldu: Drone ile taşınan böbrek nakledildi

ABD’de Maryland Medikal Merkezi’ndeki bir hastaya, bağışçıdan alınan ve drone ile taşınan böbrek nakledildi. Drone tasarımcıları, insansız hava araçlarıyla yapılan teslimatın çok yakında organ naklinde en hızlı, güvenilir ve en ucuz metot haline geleceğini söylüyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, fizikçiler, araştırmacılar, havacılık mühendisleri ve uzmanlar, insansız bir kargo uçağı geliştirdi. Çalışma Maryland Üniversitesi Tıp Okulu ve Maryland Yaşayan Miras Kurumu’nda yapıldı. Bu kurum, organ ve doku bağışı ile nakil işlemlerine yardımcı olan ve kâr etmeyen bir kurum.

8 yıldır diyalize giren 44 yaşındaki Baltimore’lu böbrek hastası kadın, “Bu olay müthiş. Yıllar önce, bu aklımıza bile gelmeyen bir şeydi” diyor.

Bir organ, bağışçıdan alındıktan sonra ne kadar hızlı nakledilirse operasyon o kadar başarılı olur. Drone’un Baltimore’daki hastaneye böbreği ulaştırması sadece 5 dakika sürdü.

Birçok ilke imza atıldı

Drone kullanılan tarihi nakil öncesinde organların bekletildiği çözelti, kan tüpleri ve bazı başka tıbbi materyaller aynı şekilde taşınarak testler yapıldı. Nihayet organ da başarılı bir şekilde hastaya ulaştırıldı.

Bu çalışmalarda birçok ilk de gerçekleştirildi. Örneğin, ulaştırılan organın yol boyunca izlenmesi ve korunması için yüksek teknoloji içeren özel bir cihaz tasarlandı.

Testlerin yapıldığı laboratuvarın direktörü Anthony Pucciarella, “Gereğinden çok daha fazla cihaz ürettik, çünkü yükün taşınması için mümkün olan her şeyi yapmak istedik.”

Bağışlar artar, nakiller kolaylaşır

Yedek pervaneler, motorlar, bataryalar, güç dağıtım panosu, drone’un düşme ihtimaline karşı paraşüt sistemi, güvenlik önlemi olarak alete yerleştirildi.

Maryland Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı A. James Clark, “Bu büyük buluş, sadece mühendislik açısından bakıldığında şaşırtıcı olduğu kadar, daha büyük bir amaç söz konusu. Bu teknolojiyle ilgili değil, bu insan hayatını geliştirmekle ilgili” diyor.

Clark’a göre bu gelişme, bağışla gelen organların sayısının artmasına ve nakillerin çok daha kolaylaşmasına yol açacak.

114 hasta, böbrek bekliyordu

ABD içindeki organ nakillerinden sorumlu Organ Paylaşımı Birleşik Ağı’nın verilerine göre, bağışçıdan alınan organların yüzde 1,5’i, hedefteki hastaya ulaştırılamıyor. Yüzde 4’ünün de hastaya ulaşması birkaç saat gecikiyor. 2018’de organ bekleyen yaklaşık 114 bin kişi vardı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin