Hollanda’da tramvay bekleyen yolculara silahlı saldırı; 3 kişi öldü, Türk şüpheli yakalandı

HABER | BASRİ DOĞAN

Hollanda’nın Utrecht kentinde silahlı saldırı düzenlendi. Hollanda Başbakanı Rutte, ölü sayısını 3 olarak açıkladı. 9 yaralı var. Hollanda polisi, saldırganın Türkiyeli Gökmen Tanış olduğunu duyurdu.

Şüpheli akşam saatlerinde yakalandı. Utrecht Belediye Başkanı Jan van Zaanen, polis müdürü ve savcının birlikte yaptığı açıklamada, 37 yaşındaki Gökmen Tanış’ın yakalandığını söyledi. Belediye Başkanı Van Zanen, olayı Utrecht için kara bir gün olarak değerlendirdi.

Olay yerel saatle 10:45 sıralarında, Utrecht kent merkezindeki 24 Ekim Meydanı’nda yaşandı. Meydan, trafiğe kapatıldı. Bölgeye ambulanslar sevk edildi. Tramvay seferleri durduruldu.

RUTTE: RAHATSIZ EDİCİ BİR DURUM

Basının sorularına cevap veren Başbakan Mark Rutte, 3 kişinin öldüğünü 9 yaralının olduğunu söyledi. Şüpheli Gökmen Tanış’ın arandığını belirten Rutte, “Rahatsız edici bir durum. Konu ile ilgili olarak bir kriz birimi oluşturuldu.” dedi.

BBC Türkçe’ye konuşan Utrecht’te yaşayan Türk bir iş adamı, Gökmen Tanış’ın 2 Temmuz 1981 Yozgat doğumlu olduğunu, daha önce Çeçenistan’a gidip savaştığını söyledi. Türk iş adamı Tanış için, “Birkaç sene önce IŞİD’le bağlantısı nedeniyle tutuklanıp bırakıldı. Türk toplumuna pek karışmazdı, münzevi bir tipti.” ifadesini kullandı. Ancak yakınları, saldırının aile içi bir problemden kaynaklandığını öne sürdü.

Hollanda polisi, Türkiyeli Gökmen Tanış’ı arıyor.

Hollanda’nın Utrecht kentinde bir saldırgan tramvay bekleyen yolculara ateş açtı. Görgü tanıkları, çok sayıda kişinin yaralandığını söyledi. Bir görgü tanığı, “Bir adam çılgınca ateş etmeye başladı” ifadelerini kullandı. Olay yerine ambulans ile birlikte üç travma helikopteri geldi. Bir diğer görgü tanığı, tramvaydan çıkan yaralı bir kişi gördüğünü söyledi. Göğsünden yaralandığını kıyafetlerinin kan içinde olduğunu, yaralı kişiyi arabasına getirdiğini ve kişiye yardım ettiğini söyledi. Polis olay yerine geldiğinde o kişinin baygın olduğunu ifade etti.

TERÖR SALDIRISI OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILIYOR

Ulusal Terörle Mücadele ve Güvenlik Koordinatörü, olayın terör saldırısı olup olmadığını araştırdıklarını açıkladı.

Utrecht ve çevresinde OHAL ilan edildi. Hollanda’da güvenlik seviyesi 5’e yükseltildi. Hollanda’da 20 Mart’ta Eyalet seçimleri yapılacaktı. Siyasi partiler seçim kampanya çalışmalarını durdurdu.

OKULLAR VE CAMİLER KORUMAYA ALINDI

Diğer taraftan okullar ve Utrecht’te ki camilere yönelik korumalar arttırılırken, olayla ilgisi olan kırmızı renkli Renault marka araba bulundu. Polis, aracın çalışır vaziyette terk edildiğini açıklandı.

ÜLKE GENELİNDE ALARM SEVİYESİ 4’E ÇEKİLDİ

Hollanda Ulusal Terörle Mücadele ve Güvenlik Koordinatörü Başkanı Pieter-Jaap Aalbersberg, Utrecht’teki saldırının, terörist bir saldırının bütün özelliklerini taşıdığına dikkat çekti. Aalbersberg, 5’e yükseltilen alarm seviyesinin Utrecht dışında ülkenin geri kalanında dördüncü seviyeye çekildiğini açıkladı.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin