HDP’liler hedefte: Baydemir ve Irmak’ın vekillikleri düşürüldü; Gülser Yıldırım’a 7 yıl 6 ay hapis!

HDP milletvekilleri Osman Baydemir ve Selma Irmak’ın milletvekilleri haklarında kesinleşen yargı kararları nedeniyle düşürüldü. Böylece HDP’nin 11 milletvekilinin vekilliği düşürülmüş oldu. HDP Grubu, karar okunmadan Meclis Genel Kurulu’nu terk etti.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, Irmak’ın ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan çarptırıldığı 10 yıl hapis cezasını; Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi de Baydemir’e polise hakaret suçundan yerel mahkemenin verdiği 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasını onamıştı.

Şimdiye dek milletvekilliği düşürülen HDP’li vekillerin isimleri şöyle: Figen Yüksekdağ, Ferhat Encü, Leyla Zana, Besime Konca, Tuğba Hezer, Faysal Sarıyıldız, Nursel Aydoğan, İbrahim Ayhan, Ahmet Yıldırım, Osman Baydemir ve Selma Irmak.

HDP Milletvekili Gülser Yıldırım’a 7 yıl 6 ay hapis cezası

4 Kasım 2016 yılından beridir cezaevinde bulunan HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ise tutuklu yargılandığı davada, ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’tan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çaptırıldı.

Hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016’dan beri tutuklu bulunan HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın Mardin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasında karar çıktı. HDP Diyarbakır Miletvekili Feleknas Uca, parti il yöneticileri ve avukatların da katıldığı duruşmada Gülser Yıldırım, savunmasını Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden Kürtçe yaptı. Hakkında 7 kez ‘terör örgütü propagandası yapmak’, 4 kez ‘suç ve suçluyu övmek’, 2 kez ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’ ile 6-8 Ekim olaylarında ‘suç işlemeye tahrik’ suçlarından 12,5 yıldan 59 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada Yıldırım’a, ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin