‘Havuz’un hedefindeki Hakimin, ‘Türkiye’ye gittim, davadan çekileyim mi?’ sorusuna bu cevap verilmiş: “Adil ve tarafsızlığınızdan şüphemiz yok”

ABD’de sona yaklaşan Reza Zarab’ın sanıkken tanık olduğu davanın hakimi Hakim Richard Berman’la ilgili iddialar tekrar gündeme getirildi. Başta Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi olmak üzere havuz medyası, Berman’ın hukukla ilgili bir panel için 2014 yılında Türkiye’ye geldiği ve iddiaya göre kaldığın otelin ücretinin Gülen Hareketi’ne yakın bir şirketin  ödediği iddialarını haber yaptı. Haberlerle davanın hukuki zeminde yürümediği izlenimi verildi.

Fakat Hakim Berman’ın da katıldığı Mayıs 2014’te Adalet ve Hukuk Devleti Uluslararası Sempozyumu iddia edildiği gibi Hizmet Hareketi değil, bizzat Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi (Venedik Komisyonu ve GRECO, Avrupa Parlamentosu Sosyalist ve Demokratlar Birliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı gibi kurumların sponsorluğunda gerçekleştirilmişti.

Berman, Zarrab ilk mahkemeye çıktığında “çekileyim mi?” diye sormuş; avukatlardan “Adil ve tarafsızlığınızdan şüphemiz yok” cevabını almış

Aynı davayı yakından takip eden gazeteci Adem Yavuz Arslan ise Berman’ın Türkiye’yi ziyaret etmesini bizzat Zarrab’ın ABD’de ilk mahkemeye çıktığında 2016’da açık birşekilde söylediğini belirterek, şunları ifade etti:

“Zarrab, Miami’de tutuklandıktan sonra ilk kez Manhattan’da hakim karşısına çıktığında (Zarrab, elleri ve ayakları kelepçeli, mahkum kıyafeti ile getirilmişti.Bir çok havuzcu dahil oradaydık)Hakim Berman, daha duruşma başlamadan İstanbul’da katıldığı toplantıya dair açıklamalar yapmış ve Zarrab’ın avukatlarına ‘çekilmemi ister misiniz ?’ diye sormuştu. Zarrab’ın avukatları ‘ne münasebet’ deyip ‘sizi herkes tanır, adil ve tarafsızlığınızdan şüphemiz yok’ mealli konuşmuştu. Aradan 1,5 yıl geçtikten sonra Selvi ve Havuzcular bu ‘kozmik bilgiye’ ulaşmışlar. Davayı izlediklerine göre bu bilgiyi bilmiyor olamazlar.Bilerek yalan yazmak nasıl bir ‘kafa ve ruh halidir’ değerlendirmesini kamuoyuna bırakalım. Davanın esasına, yaşanan rezalete ve yüz kızartıcı şeylere dair tek satır yazamayanlar bu tip haberler yapıyorlar.İlginç gerçekten…”

 

 

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin