Fransız vekilden Türk Büyükelçiye: Gülen, Fransa’da terörist kabul edilmiyor

ONUR TÜRKMEN | HABER

Fransız Milletvekili Jacques Maire, Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa’nın Hizmet hareketine yakın derneklerin faaliyetlerini iptal ettirme girişimlerini sert şekilde eleştirdi.

Fransız Millet Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını cevaplayan Musa ile iktidar partisi En Marche Milletvekili Jacques Maire arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Fransız vekil, Türk diplomatların
Hizmet hareketi sempatizanı derneklerinin programlarını iptal ettirme girişimlerini eleştirdi. Fethullah Gülen’in Fransa’da terör örgütleri listesinde yer almadığını belirten Maire, bu tür girişimlerin hukuk devletine aykırı olduğunu ve Türkiye’ye zarar verdiğini söyledi.

LREM Milletvekili Jacques Maire, Türk diplomatlardan gelen bu tür taleplerin Fransa’nın hukuk devleti anlayışına aykırı olduğunu belirterek, “Bence bu önemli bir sorun. Bugün, Fethullah Gülen’in ismi Fransa’da terör örgütleri listesinde yer almıyor. Siz iki yıl önceki darbe girişiminin ülkede yol açtığı travmadan bahsettiniz. Sizi anlıyorum. Ancak Fransa da bir hukuk devleti. Bir şahsın Türk kökenlere sahip olması ve Sayın Erdoğan’ın politikalarıyla ilgili belli görüşlere sahip olması onu bu ülkede şüpheli haline getirmez. Bilin ki, bu tür davranışların çok yıkıcı etkileri oluyor. Böyle durumlarda, size karşı menfi bir görüşü olmayan vekilleri bile Türkiye konusunda radikalleştiriyorsunuz.” dedi. Türk Büyükelçi, bu tür taleplere “kötü gözle bakılmaması” gerektiğini ve yasalar çerçevesinde hareket ettiklerini söyledi. Fransız vekil Maire, “Mesela Fransız Büyükelçilikleri bulundukları ülkede o ülkenin milletvekillerini arayarak ‘Görüştüğünüz bu kişiler Fransız vatandaşı ve kendi ülkemizde hükümetimize muhalif’ diye bir uyarıda bulunmaz. Bu bizim hukuk devleti anlayışımızda yeri olmayan bir uygulama.” cevabını verdi. Türk Büyükelçi, “Sizin bu tür uyarıları reddetme özgürlüğünüz var.Elbette ki, siz egemenlik hakkınızı kullanarak bu taleplerimizi reddettiniz. Sizi bu konuda eleştirmiyorum.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin