AnaSayfa»Dünya»Fransa Kültür Bakanı’ndan müebbet hapisle cezalandırılan Ahmet Altan mesajı: “Dehşet verici”

Fransa Kültür Bakanı’ndan müebbet hapisle cezalandırılan Ahmet Altan mesajı: “Dehşet verici”

Pinterest Google+

Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak da dâhil olmak üzere 6 kişinin 16 Şubat’ta görülen duruşmada yazıları ve konuşmalarından dolayı “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmalarının yankıları sürüyor. Fransa Kültür Bakanı Françoise Nyssen bugün resmî Twitter hesabından Ahmet Altan’a verilen ceza hakkında bir açıklama yaptı.

Nyssen mesajında “Suçu eleştirel aklına ve demokrasiye olan sarsılmaz inancına yönelik kısıtlamaları daima reddetmek olan Türk romancı Ahmet Altan’a verilen müebbet hapis cezası dehşet verici” ifadelerini kullandı.

P24’ün haberine göre, Nyssen mesajında ayrıca Ahmet Altan’ın Türkçesi K24’te yayımlanan “Yazarın paradoksu” başlıklı yazısından şu alıntıyı yaptı: “Beni nereye kapatırsanız kapatın ben zihnimin sınırsızlığında kanatlanır, bütün dünyayı dolaşırım.”

Nyssen, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından Kültür Bakanı görevine getirilmeden önce Ahmet Altan’ın yanı sıra Yusuf Atılgan, Leylâ Erbil, Aslı Erdoğan, Sema Kaygusuz ve Murathan Mungan gibi çok sayıda Türkiyeli yazarın kitaplarını yayımlayan “Actes Sud” yayınevinin direktörüydü. Macron, Ocak ayındaki Paris ziyareti sırasında düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tutuklu gazetecilere ilişkin olarak bir “liste ilettiğini” söylemişti.

önceki yazı

TSK, Esad bağlı milislerin Afrin'e gidiş güzergahını bombaladı

Sonraki yazı

Eski HDP Milletvekili Ayla Akat Ata tutuklandı

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir