Ergenekon’un Erzincan ayağını ve illegal dinlemeleri soruşturan savcı Şanal’a 11 yıl 3 ay hapis cezası

Ergenekon örgütünün Erzincan ve Erzurum ayağına ilişkin soruşturmayı yürüten eski savcı Osman Şanal’a, 11 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık Şanal, tutuklu bulunduğu cezaevinden telekonferans aracılığıyla bağlandı. “Katılan” sıfatıyla dosyada yer alan eski savcı İlhan Cihaner ile avukatı Turgut Kazan da duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Sebahattin Sarıdoğan, önceki celse alınan ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakı okudu. Ardından esasa ilişkin savunmasını yapmak için sanık Şanal’a söz verdi.

DARBE SUÇLAMALARI BOŞA ÇIKTI

Şanal, darbe girişimi sırasında Düzce Cumhuriyet savcısı olarak görev yaptığını ve meydana gelen hadiseleri televizyondan öğrendiğini savundu.

Herhangi bir terör örgütüyle irtibatı bulunmadığını ileri süren Şanal, hakkında F…’cü olduğuna ve üniversite eğitimi sırasında örgüt evlerinde kaldığına dair tanık beyanlarını da reddetti.

CİHANER DAVAYA MÜDAHİL OLDU

Erzincan’daki Ergenekon soruşturması kapsamında İlhan Cihaner’i makamında gözaltına alınmasının hukuki çerçevede yapıldığını söyleyen Şanal, “Cihaner soruşturması daha önce defalarca yargı denetiminden geçti. Cihaner ve avukatı Turgut Kazan, mahkemeyi baskı altına almaya çalışıyorlar. O dönem Kazan, beni hükümetin tetikçisi olarak suçladı. Şimdi de F…’cü olarak suçlanıyorum.” diye konuştu.

ByLock suçlamalarını reddeden Şanal savunmasında, ByLock’un dijital bir veri olduğunu ve hükme esas alınacak bir delil olmadığını söyledi. Şanal’ın avukatı Ali Alagöz, müvekkilinin 35 aydır tutuklu olduğunu belirterek tahliye talebinde bulundu.

Cihaner’in avukatı Turgut Kazan ise sanığın üyelikten değil yöneticilikten cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme Şanal’a “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

ERGENEKON TALİMATIYLA CEMAATLERE OPERASYON 

İlhan Cihaner’in Erzincan’da cemaat soruşturması adıyla İsmail Ağa, Menzil, Süleymancılar ve Hizmet Hareketine yönelik soruşturmalar başlattığı ortaya çıkmıştı.  2007 yılının sonlarında başlattığı soruşturmayı Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın devralmasının ardından hakkında Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Görevi kötüye kullanma’, ‘Resmi belgede sahtecilik’, ‘Suça azmettirme’, ‘İmar kirliliğine neden olmak’ suçlamasıyla 26 yıl hapis istemiyle yargılanmasına karar verilen Cumhuriyet Başsavcısı Cihaner,  Savcı Osman Şanal’ın talimatıyla tutuklanmıştı.

TOPBAŞ ÜZERİNDEN ERDOĞAN VE ENERJİ BAKANI DİNLENDİ İDDİASI

Erzurum Özel Yetkili 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi Cihaner’i tutuklanmıştı. Cihaner’in cemaat soruşturmaları adıyla yürüttüğü işlemlerle daha önce 16 kentte operasyon yaparak cemaat lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ile ‘Cüppeli Ahmet’ diye bilinen Ahmet Mahmut Ünlü dahil 69 şüpheliyi gözaltına almaya hazırlandığı ortaya çıkmıştı.  Cihaner daha sonra operasyonu Erzincan’la sınırladı. Bazı adreslerde dört -altı yaş arasındaki 63 çocuğa yasadışı biçimde dini eğitim verildiği suçlamasıyla 29 kişiyi gözaltına aldırdı ve 9 kişi tutuklandı.

Cihaner’in soruşturma kapsamında yasa dışı şekilde dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı dinlettiği ortaya çıkmıştı. Daha sonra ise bu dinlemelerin Topbaş ile sınırlı kalmadığı dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, dönemin Enerji Bakanı Hilmi Güler’e kadar uzandığı ileri sürülmüştü.

MİLLETVEKİLİ OLUNCA CİHANER DİNLEMELERİ KABUL ETMİŞTİ

Cihaner, milletvekilliği döneminde dinlemeleri savunarak, ‘ihaleyi falancaya vermeyin, falancaya verin’ ifadelerinin yer alıyordu demişti. Cihaner, “Benim yaptığım soruşturmada tek bir sızma olmamıştır. Dinlemeler ilgisiz dinlemeler değildi. Bizim soruşturmanın konusu olan, küçük yaştaki çocuklara cinsel istismar, Kur’an kursuna yardım ve Filistin’e yardım olarak dinlemeye alındı. Bunların tamamı mahkeme kararıyladır. Doğrudan doğruya İstanbul Belediye Başkanı dinlenmedi” savunmasında bulunmuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin