Erdoğan’ın sarayında yer kalmadı: Çankaya Köşkü’nü politika kurulları kullanacak

24 Haziran seçimleri sonrası kurulan dokuz politika kurulu AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a danışmanlık hizmeti verecek. 76 üyeye sahip kurulların 1150 odalı Cumhurbaşkanlığı’nda çalışması beklenirken sürpriz bir adres ortaya çıktı. Kurul yeni dönemde Çankaya Köşkü’nü kullanacak.

Cumhuriyet’tin haberine göre, Atatürk döneminde yaptırılan ve ondan sonraki cumhurbaşkanlarınca kullanılan tarihi Çankaya Köşkü , yeni sistemde oluşturulan kurullarda görevli Mehmet Ali Yalçındağ, Yiğit Bulut, emekli general Adnan Tanrıverdi, Burhan Kuzu, Mustafa Akış, Hülya Koçyiğit, Orhan Gencebay gibi isimler tarafından kullanılacak.

Çankaya tarihçesi

Atatürk’ün 1921 yılında kullanmaya başladığı Çankaya’daki eski bağ evi Cumhuriyetin kuruluş aşamasında politikanın en önemli merkezlerinden biri oldu. Atatürk bağ evini cumhuriyetin kuruluşundan sonra da devam ederken aynı bölgeye bugünkü haliyle Çankaya Köşkü 1932’de hizmete girdi. Çankaya Köşkü’nü Atatürk sonrası İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer’e hem konut hem çalışma binası olarak hizmet verdi. Atatürk’ün ilk kullandığı bağ evi ise günümüzde müze.

Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi ve Ocak 2015’te Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na taşınması ile birlikte, köşk Başbakanlık binası olarak kullanıldı. Eski Başbakanlar Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım çalışmalarında Çankaya Köşkü’nü kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin