Erdoğan’ın başdanışman kadrosu 38’e çıktı, Kavakçı’nın kızı da danışman oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine 2 yeni başdanışman, 2 de danışman atadı. Yeni atamalarla Erdoğan’ın başdanışman sayısı 38’e yükseldi, danışmanların sayısı ise bilinmiyor. Önceki cumhurbaşkanlarının başdanışman sayısı 5-6 civarında idi.

Yeni atamalarda siyasetçi Merve Kavakçı’nın kızı Mariam Kavakçı da cumhurbaşkanı danışmanı oldu.

1999’da TBMM’de yaşanan başörtüsü kriziyle tanınan Merve Kavakçı’nın kızı Mariam Kavakçı Cumhurbaşkanı Danışmanı olarak atandı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan karar bugün Resmi Gazete’de yayınlandı.

ANNE KAVAKÇI BÜYÜKELÇİ; TEYZESİ MİLLETVEKİLİ

Erdoğan imzasıyla bugün Resmi Gazete’de yayınlanan genelge ile göreve getirilen Mariam Kavakçı, 1999’da TBMM’de yaşanan başörtüsü krizi sırasında tanınan ve bir süre önce Kuala Lumpur Büyükelçisi olarak atanan Merve Kavakçı’nın kızı. Kavakçı’nın kız kardeşi  Ravza Kavakçı da AKP İstanbul Milletvekili.

Mariam Kavakçı hükümete yakın medyada ‘konuşma dili patoloğu’ ve ‘iş kadını’ olarak tanıtılıyor. Kavakçı’nın araştırma alanları arasında dil işlemenin nörobiyolojik yönleri, motor-dil etkileşimleri, dil bozuklukları ve bunların genomik özellikleri bulunduğu ve 2017 yılında, Texas Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri ve Bozuklukları bölümünde yüksek lisans yaptığı belirtiliyor.

BDDK, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığına ilişkin atama kararları Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlandı. Mariam Kavakçı da Cumhurbaşkanı danışmanı oldu.

Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, cumhurbaşkanı başdanışmanlıklarına Ahmet Minder ve Muhammet Mücahit Küçükyılmaz, danışmanlıklarına ise Mariam Kavakcı ve Serkan Taranoğlu atandı.

Son atamalarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışman kadrosu 38’e çıktı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kasırga, geçen yıl TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada Erdoğan’ın 36 başdanışmanı, birçok da danışmanı olduğunu açıklamıştı.

GENEL SEKRETER KASIRGA TBMM’DE AÇIKLADI

Kasırga konuuyla ilgili şu bilgileri vermişti: “Şu anda Sayın Cumhurbaşkanımızın 36 başdanışmanı var. Danışman düzeyinde çok sayıda bürolarda hizmet eden arkadaş var. Başdanışman arkadaşlarımızın çoğunluk itibariyle hukuk, ekonomi ve kamu yönetimi mezunları olduklarını biliyorum. Aldıkları ücret ise 6 bin 400 ek göstergeye tabii devlet memurlarının aldıkları ücrettir. Özel bir ücret almazlar. Biz külliyede bu arkadaşlarımıza sadece yol-uçak gideri öderiz, harcırah ödemeyiz.”

AHMET SEVER: DAHA ÖNCE SAYI 5-6’YI GEÇMEZDİ

Kasırga’nın açıklamasınının ardından 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Basın Danışmanı Ahmet Sever, T24’te konuyu değerlendiren bir yazı yazdı. Geçmişte aynı görevde bulunduğu için bilgi sahibi olduğunu ifade eden Sever, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı’nın “apralık” haline getirildiğini şöyle anlattı:

“Daha önceki Cumhurbaşkanları döneminde 5-6’yı geçmeyen başdanışmanlar şimdi 36’ya fırlamış… Sayın Kasırga’nın açıklamalarına bakınca, sanki başdanışmanlar kuru bir maaşa çalışıyorlarmış gibi bir algı ortaya çıkıyor… Önce, Genel Sekreter Kasırga’nın cevabında eksik bıraktığı noktalara bir bakalım…

DAŞDANIŞMANLIK “ARPALIK” OLMUŞ ANLAŞILAN

36 başdanışmanın sekreteri, makam aracı, şoförü, lojmanı, cep telefonu yok mu? Cumhurbaşkanı ile yurt dışına seyahat eden başdanışmanların 5 yıldızlı otellerde konaklamaları, yeme içmeleri karşılanmıyor mu? Ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan bu 36 başdanışmana neyi, ne kadar danışıyor acaba?

Her birine 15 dakika danışsa, günde 9 saat eder… Aslında bu başdanışmanların önemli bir bölümünün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ender görüşebildiğini, kendilerine de pek bir şey danışılmadığını düşünüyorum…

Erdoğan, şu veya bu nedenle bakan ya da milletvekili yapamadığı isimleri küstürmemek ve yanında tutmak için başdanışman yapmış… Cumhurbaşkanlığındaki başdanışmanlık “arpalık” olmuş anlaşılan…”

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin