AnaSayfa»Ekonomi»Erdoğan ‘TL’ye dönün’ dedi, dolar mevduatı 159.9 milyara çıktı

Erdoğan ‘TL’ye dönün’ dedi, dolar mevduatı 159.9 milyara çıktı

dolar, lira, TL, mevduat, Erdoğan, çağrı, dövize yatırım, 159.9 milyar dolar

Pinterest Google+

Yurt içi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları Erdoğan’ın TL’ye dönüş çağrısı ardından 10 Ağustos ile biten haftada 1.3 milyar dolar arttı. Vatandaşın dolar hesapları 188 milyon dolar artarken, şirketlerin yüklü dolar alımları da dikkat çekti. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 3 Ağustos’ta yaptığı TL’ye dönüş çağrısı sonrası 10 Ağustos ile biten haftada yaklaşık 1.3 milyar dolar artışla 159.9 milyar dolar oldu.

Erdoğan 3 Ağustos’ta “yastık altındaki dövizlerinizi altınlarınızı çıkarın, bunları TL ve nakde dönüştürün” demişti. TCMB verileri Erdoğan’ın ilk çağrısı ardından bir haftada yurtiçi yerleşiklerin döviz ve altın varlıklarını yaklaşık 1.3 milyar dolar artırdıklarını gösterdi. Artışın büyük bölümünü kurumların işlemleri oluşturdu.

TCMB verilerine göre, 10 Ağustos ile biten haftada bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 120 milyon dolar artışa 91.6 milyar dolar olurken; kurumların ise yaklaşık 1.1 milyar dolar artışla 68.3 milyar dolara yükseldi.  Dolar / TL geçen hafta 5.1’li seviyelerden 7 seviyesine kadar yükselmişti.

önceki yazı

ABD Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali verdi; dolar yine yükselişe geçti

Sonraki yazı

Yunanistan’da bir eğitim gönüllüsü daha hakka yürüdü

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir