Erdoğan: Kenevir üretimine yeniden başlayacağız

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, alışverişte poşet uygulamasını anlatırken, Türkiye’nin kenevir ekeceğini ilan etti.
‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda konuşan Erdoğan, kenevir üretimini düşmanların aldığını kenevir üretmeye tekrar başlanacağını söyledi.

Erdoğan, şöyle konuştu: “Plastik poşetlerle ilgili bir savaş başlattık. Malum bin yıl toprak bunu eritemiyor, buna karşı bir savaş. 31 Mart kampanyasında asla naylon poşet kullanmayacağız. File ve bez torba kullanacağız.
Hatırlıyorum, anacığım evde file dokurdu. Fileyle gider alışverişi yapardık, gelirdik. Bunun toprakla bir dostluğu var. O zaman bunlar kenevirden yapılıyordu. Ülkemizde keneviri yok ettik. Kenevirden atlet, fanila dokunurdu. Çünkü teri emmesi çok farklı. Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı. Biz keneviri ithal ediyoruz. Kenevire dayalı yapılması gereken şeyler varsa ithal ürünlerle yapılıyor. Gıda Tarım Bakanlığı bu konuda çalışmalara başlıyor ve bu adımları atacağız. Yeniden bunu üreteceğiz.”

EMNİYET VE JANDARMA HER AY KENEVİR OPERASYONU YAPIYOR

Kenevir, tohumundan uyuşturucu üretilen bir tarım ürünü olarak biliniyor. Yine kenevirin endüstriyel ekimi de yapılıyor. Dokuma, gıda ve ilaç sanayinde kullanılan bu ürünle ilgili AKP hükümeti döneminde Karadeniz’de ‘milli kenevir üretim’ projesi başlatılmıştı. Türkiye’de uyuşturucu yapımında kullanıldığı için Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgesinde kenevir operasyonları yapılıyor.

DİLİPAK DA KENEVİR EKİLMESİNİ İSTEDİ

Erdoğan’ı açıklamalarının ardından Abdurrahman Dilipak daha önce dile getirdiği Hint keneviri konusunda yeniden paylaşımlarda bulundu Dilipak, ” “Kenevire tüm ülkede, en basit kontrol mekanizması ile, teşvikli bir şekilde destek talep ediyoruz” dedi.

‘ESRAR KULLANICILARININ ZARARI KENDİNE!’

Abdurrahman Dilipak, 20 Ocak 2018’de Yeni Akit gazetesinde yayımlanan yazısında da Hint kenevirinin yasallaşmasını istemişti. Söz konusu yazıda “Hint keneviri”ni de tıpkı afyon ekimi gibi kontrollü bir şekilde yapamaz mıyız?” sorusunu dile getiren Dilipak “Madem solventi yasaklamıyorsunuz, o zaman keneviri niye yasaklıyorsunuz.. Bıçağın da kötü kullanımı tehlikelidir. Ama bıçağı yasaklamıyoruz. Hint kenevirini niye yasaklıyoruz o zaman” görüşünü ifade etmişti.

“Esrarın biyolojik bağımlılıktan daha çok psikolojik bir bağımlılık yaptığını, bağımlılıktan kurtulmak konusunda, diğer eroin ve sentetik uyuşturuculara göre daha kolay olduğunu da hatırlatalım. Esrar kullanıcılarının çevresine karşı kriminal riski daha düşük olup, bütün zararı, daha çok kendisinedir” diyen Dilipak “Kontrol dışı ekim ve kullanım mutlaka olacaktır. Ama hukuki yaptırım ve maliyet, kimyasal/sentetik uyuşturuculardan daha az ceza ve maliyetle bulunabilirse, en azından çocuklarımız için ölümcül, geri dönüşü ve telafisi çok daha zor bir beladan daha az bir riskle kurtulabiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin