‘Erdoğan altınları İsviçre’ye taşıdı’ iddiası

İsviçre basınında yer alan iddiaya göre Erdoğan, altınların İsviçre’ye aktarılması kararı aldı.

Basel merkezli haber kuruluşu BZBasel’in haberine göre AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ABD’nin “altın hazinesi” olan Fort Knox’dan Basel’e Türkiye’ye ait 19 ton altını aktarma kararı aldı.

Haberde yer alan bilgilere göre altınlar, İsviçre merkezli Bank for International Settlements’a (BIS) aktarıldı. 19 Mayıs’ta çıkan haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu adımı “ABD yaptırımından korunma amaçlı”olabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB), ABD’de Fort Nox’ta bulunan altın rezervlerini İsviçre’ye taşıdığı bildirildi. 19 ton civarında altının Uluslararası Ödemeler Bankası’na (BIS) yatırıldığı belirtiliyor.

Haberde BIS’in Basel’in en dikkat çekici binalardan birine sahip olduğu ve merkez bankalarının politikalarını koordine edildiği yer olduğu vurgulanıyor. Yüksek Güvenlik Bölgesi’nde bulunan bankanın İsviçre’de özerk işlediği ve diplomatik olarak koruma altında olduğu belirtiliyor.

Türkiye ve ABD arasında yaşanan siyasi gerginliklerden dolayı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son birkaç aydır döviz rezervlerini bozdurduğu ve altın stokladığı bilgisi de haberde yer alıyor. Merkez Bankası’nı daha fazla kontrol altına almayı amaçlaya Erdoğan’ın, ABD’ye bağlılığı azaltmayı amaçladığı iddia edildi.

Halkbank CEO’su Hakan Atilla’nın yargılandığı davanın da bu süreçte bir rolü olduğu tahmin ediliyor.

Altın rezervlerinin yanısıra ABD’de bulunan değerli metalleri de geri çeken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, bunları Bank of England ve BIS’e aktarması bekleniyor. Toplamda 28,6 ton altının ABD’den çekildiği bildirildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin