Düşünce Özgürlüğü paneli Türkiye’nin baskısıyla iptal edildi

TR724 HABER MERKEZİ | WASHINGTON

ABD’nin köklü eğitim kurumlarından Columbia Üniversitesi Türkiye’deki düşünce özgürlüğüne yönelik baskıların konuşulacağı paneli Türk hükümetinin baskıları nedeniyle iptal etti. Skandalı panelin moderatörlüğünü yapacak olan Dış İlişkiler Konseyi (CFR) Türkiye uzmanlarından Steven Cook sosyal medya hesabından duyurdu. Columbia Üniversitesi’nin panelin yapılacağı tarihten sadece 2 gün önce ‘akademik standartlar’ bahanesiyle programı iptal etmesi sosyal medyada tartışma doğurdu.

New York merkezli Human Rights Foundation (İnsan Hakları Vakfı- HRF) Pen Amerika ile birlikte Columbia Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Türkiye’deki ifade özgürlüğüne yönelik gelişmelerin konuşulacağı bir panel organize etti. 4 Nisan’da üniversitenin New York’taki kampüsünde yapılacak olan panelin moderatörlüğünü Washington’un en bilinen Türkiye uzmanlarından Steven Cook yapacaktı.

Katılımcılar ise Washington’daki Georgetown Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi’nden Sinan Ciddi, Pen Amerika’dan Karin D.Karlekar, Columbia Üniversitesi’nin İnsan Hakları Araştırmaları Merkezi direktörü David Philips ve New York merkezli AFSV direktörü Alp Aslandoğan olarak belirlendi.

Direnç görünce devreye sponsorları soktular

HRF, Pen Amerika ve Columbia Üniversitesi’nin ortaklaşa organize edeceği panelin ilan edilmesinden sonra Türk Büyükelçiliği yoğun bir lobi faaliyetine girişti. Elçilik hem Columbia Üniveristesi gibi prestijli bir kurumda bu konunun konuşulmasına hem de katılımcılar arasında bulunan AFSV direktörü Alp Aslandoğan’a itiraz etti. Türk hükümetinin panelin katılımcılarının değiştirilmesi yönündeki baskılarına panelin organizatörleri boyun eğmeyince devreye sponsorlar girdi. Özellikle Alp Aslandoğan’ın panelistler arasından çıkarılmasını isteyen elçilik bunda başarılı olamayınca devreye başka kaynakları soktu.

Gözlemciler iptal sürecine ilişkin Columbia Üniversitesi’nin bünyesinde yer alan Sabancı Center ve Türk hükümeti destekli İstanbul Global Center’a dikkat çekti. Türk hükümetinin yoğun baskısına maruz kalan üniversite toplantıya iki gün kala paneli iptal etti. Karar sosyal medyada büyük tepki çekerken üniversiteden resmi bir açıklama yapılmadı. Gozlemciler Columbia Universitesinin iptal kararının Amerikan kamuoyunda ifade özgürlüğü bağlamında büyük tartışma doğuracağına dikkat çekiyorlar.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin