Dün ‘sahilleri betona çevirme gayretindeler’ demişti; Erdoğan’ın köşkü için kıyı yasası delindi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Sahilleri betona çevirme gayretinde olanlar var” şikayetinde bulunduğu gün, yeni ‘cumhurbaşkanı köşkü’ için kıyı yasasını delen bir düzenlemenin TBMM’ye geldiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet’tin haberine göre Meclis’e sunulan torba yasada Rize, Bitlis-Ahlat, İzmir Çandarlı ve Rize İyidere limanlarında inşa edilecek yapılar, kıyı yasasının yapı ve yapılaşmaya dair sınırlayıcı hükümlerinden istisna tutuldu.

Düzenlemenin gerekçesi, ‘Rize ve Bitlis’in Ahlat ilçesinin topografik yapısı nedeniyle yerleşilebilir alanların kısıtlı olması, özellikle yükseköğretim ve resmi kurum alanlarının yerleşebileceği alternatif alan bulunmaması’.

Van Gölü’ne kıyısı bulunan Ahlat’a yapılacak cumhurbaşkanlığı köşkü de kıyı yasasından muaf olacak. ‘Köşk alanı’ maddeye eklenen krokide yer aldı.

Erdoğan dün Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, “Deniz kenarlarını orman alanlarını betona çevirme gayretinde olanlar var. Çevre ve Şehircilik Bakanı’ma da söylüyorum kimsenin gözünün yaşına bakmayacaksın yıkmaksa yıkacağız” demişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin