“TL ile iş yapın” diyen devlet, yerli kömürü dolarla alacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halka sık sık yastık altındaki dövizleri bozdurma ve Türk Lirası ile iş yapma çağrısı yaparken, devlet tam tersi adımlar atıyor. Devlet, Çanakkale’deki Çan-2 Termik Santrali’nden dolarla elektrik alım garantisi verdi.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), Odaş Grubu’nun sahibi olduğu Çanakkale’deki Çan-2 Termik Santrali’nden 2019’da 1 milyon 244 bin 267 megavatsaat elektrik karşılığı asgari 64 milyon, azami 70,4 milyon dolarlık alım yapacak.

DOLARLA ALIM 7 YIL GEÇERLİ OLACAK

Odaş Elektrik Üretim Sanayi Ticaret AŞ’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, uygulamanın 7 yıl boyunca devam edeceği belirtildi.

EÜAŞ, şubat ayından itibaren yıl sonuna kadar 11 ay boyunca yerli kömür ile elektrik üreten özel sektör santrallerinden toplam 24 milyar kilovatsaat elektrik alacağını duyurmuştu. Şubat ve mart aylarındaki alım fiyatı megavatsaat başına 285 TL olurken, sonraki üçer aylık dilimler için ayrı fiyatlar belirleneceği ilan edilmişti.

ODAŞ’A YAKLAŞIK 490 MİLYON DOLAR ÖDENECEK

Elektrik üretiminde yerli kömürün kullanım payının artırılması için yapılan uygulamada, dövizle ilgili herhangi bir bildirim bulunmazken, alımların TL ile yapılacağı görülüyor. Ayrıca EÜAŞ’ın özel sektör santrallerine megavatsaat başına ödeyeceği yerli kömür elektriğin fiyatı TÜFE, ÜFE ve dolar kuruna göre ayarlanacak bir formülle yeniden belirlenecek.

Buna karşın Çan-2 Termik Santrali’nden doğrudan dolarla elektrik alım garantisi verildi. 7 yıl boyunca devletin Odaş’a ödeyeceği tutar 448 milyon dolar ile 492,8 milyon dolar arasında olacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin