Dolar son üç ayın zirvesinde: 3,87 TL

 

Yatırımcıların akıl hocası Moody’s’in 9 Mart’ta Türkiye’nin kredi notunu Kostarika ile aynı seviye olan ‘Ba2’ye indirmesi ile döviz piyasalarında başlayan hareketlilik sürüyor. Dün 3,84 TL’yi gören ABD Doları bugün 3,87 TL’yi aştı. Son üç ayın en yüksek seviyesini göre dolar/TL paritesi için tahminler de yükseldi.

Doların 3,90 ve 3,98 eşiklerini aşması halinde yeni seviyenin 4 TL’nin üzerinde şekilleneceğine dikkat çekiliyor.

Rabobank Gelişen Piyasalar Döviz Stratejisti Piotr Matys, risk iştahının azaldığı bu dönemde doların TL karşısında daha da yükselebileceğini söyledi. Matys’e göre 4.90 TL seviyesinin aşılması halinde dolar 4.20 TL’ye doğru tırmanışını sürdürebilir.

Son yükselişin kurda ‘yukarı yönlü kırılma’ olarak yorumlanabileceğine dikkat çeken Matys, “Hatırlatmak üzere; geçen birkaç ayda 4.20 seviyesindeki orta vadeli hedefimize doğru Dolar/TL’nin yukarı yönlü kırılmasına ilişkin risk bulunduğunu tartışmıştık.” dedi.

İKİ YILLIK TAHVİL FAİZİ YÜZDE 14’E YAKLAŞTI

10 yıllık gösterge tahvilde yaşanan yükseliş TL’yi baskı altında bıraktı. Euro ve sterlin sırasıyla 4.7798 ve 5.3821 ile Türk lirası karşısında rekor tazelerken, dolar ise 3.8731 TL’ye çıktı ve 3 ayın zirvesini gördü.

Türkiye saati ile 17.10 itibarıyla iki yıllık tahvilin faizi yüzde 13,75 oldu. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s kararından önceki hafta tahvil faizi yüzde 13’e gerilemişti.

1 YORUM

  1. Bu tip haberler, insanların canını sıkmaktan başka bir işe yarıyor mu acaba diye merak ediyorum? 15 ay önce, 12 Ocak 2017’de 3.94 TL seviyesinde olan USD, bugün 3.87 TL… Bu defa da haberi “son üç ayın en yüksek seviyesi” diye veriyoruz.
    Ayrıca haberin içinde bir de “Matys’e göre 4.90 TL seviyesinin aşılması halinde dolar 4.20 TL’ye doğru tırmanışını sürdürebilir” gibi “mürettip hatası” var. (Tabii inşallah mürettip hatasıdır; yazıyı hazırlayan kardeşimin yorgunluğu nedeniyle gözden kaçmamıştır)
    İkinci hatayı boşverin. Her defasında “deniz bitti artık”, “Dolarda tarihi rekor”, “zaten bu milletin cebi yanmadan uyanmayacak; bak işte şimdi cebi yanacak” şeklinde ya da bunları çağrıştıran haberler yapılmasa. Yarın gerçekten denilenler olduğunda dahi birileri: “Bu adamlar bunları çok söylediler; dedikleri yıllarca tutmadı” deyip inanmayacak ve “Acaba birkaç gün ya da birkaç ay içinde yine düşer mi?” şeklinde beklenti içinde olacaklar…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin