AnaSayfa»Manşet»Dik durun !..

Dik durun !..

Pinterest Google+

Geçmeyen omuz ağrıları pek çok kişinin mustarip olduğu önemli bir sorun. Her 4 çalışandan 1’inde görülen omuz ağrıları, kişinin günlük hayatını zorlaştırıp yaşam kalitesini düşürüyor. Özellikle uzun saatler masa başı çalışanlarda veya uzun süre bilgisayar karşısında zaman geçirenlerde sık rastlanan omuz ağrısı şikayetinin temelinde duruş bozukluğu yatıyor.

Uzmanlara göre, masa başı çalışanlarda omuzlarda sinir sıkışması görülebiliyor. Uzun süre öne eğik durulduğunda ya da kol ileriye doğru uzatılarak çalışıldığında, kürek kemiği öne doğru daha fazla açılanır. Bu durum da, kürek kemiğini çevreleyen bazı kasların çok, bazılarının ise az çalışmasına sebep oluyor. Sağlıklı bir omuz hareketi için bu kasların uyumlu çalışması önemli. Uyum bozulduğunda omuz eklemi biyomekaniği olumsuz etkilenir ve çevreleyen kaslarda ağrıya yol açıyor. Kürek kemiğinin uzun saatler boyu eğik konumda kalmasının, bu kemiğe yakın komşuluk gösteren sinirlerde de devamlı gerilmeye ve omuz arkasında kronik ağrıya neden olabiliyor.

Omuz çevresi kaslarının uyumsuz çalışması ve eşlik eden sinir sıkışmaları omuza hareket veren kaslarda uzun dönemde yırtık oluşturuyor. Uzmanlar, bu iki sorun arasındaki ilişkinin dünyada henüz yeni yeni anlaşılmaya başladığına işaret ediyor. Genellikle 50 yaş üzerinde rastlanan omuz bölgesi kas yırtıklarının artık 30-40 yaş aralığında görülmeye başlandığının altını çiziyor.

DURUŞUNUZA DİKKAT EDİN

Peki bu durum önlenebilir mi? Omuzları geriye alarak dik durmanın önemini pek çok kişi bilse de yoğunluk ve stres arasında buna özen gösterilmiyor. Masa başlarında ya da evlerde omuz ağrılarını artıracak şekilde duruluyor. Özellikle uzun süre öne eğik çalışan insanların hem kendilerini hem de kürek kemiklerini daha dik konumda tutacak çevre düzenlemelerini yapmaları şart. Dışarıdan yapılan askı sargı gibi uygulamalar dik durmayı sağlamıyor, aksine kendi kaslarınızı tembelleştiriyor. Bu nedenle kendi kendimize dik durmaya çalışın. Başlangıçta zor olsa da ilerleyen zamanda olması gerekene dönülecektir. Ayrıca, uzun süre aynı pozisyonda kalmayın. Mümkün oldukça pozisyon değiştirin.

Unutmayın, hareketsiz kalmak, hareket etmekten daha zordur ve omuz ağrısı şikayetleri, tedavi edilmediğinde ileri dönemde omuzda kas yırtığı gibi daha büyük sorunların ortaya çıkmasına yol açar.

önceki yazı

TR724 | 13 Ocak Haftasonu Gazeteniz

Sonraki yazı

Reis’iyle çay toplayan yüksek (!) yargının acınası halleri

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir