Demirtaş TRT’de konuştu: Tek adam değil, çok insanız; bizi idamla tehdit edenlere boyun eğmeyeceğiz

Bir buçuk yılı aşkındır hapiste tutulan HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, TRT Haber’de propaganda yayında konuştu. Hapishanede çekilen konuşmasında hukuk, demokrasi ve sandıklara sahip çıkılması çağrısında bulundu.

Sözlerine “Bu seçim kampanyasından Edirne F Tipi’nden sesleniyorum. 20 ayı aşkın süredir hukuksuz şekilde tutuluyorum. Sadece 2 defa hakim karşısına çıkarıldım. Hakkımdaki suçlamaların tamamı sizlere yaptığım konuşmalardır. Tek nedeni AKP’nin benden korkmasıdır.” diye başlayan Demirtaş, 15 Temmuz sonrasında ülkeye hakim olan korku atmosferini ve haksızlıkları anlattı. Demirtaş şöyle devam etti:

“Derin bir karamsarlık var. Komşu komşudan korkar hale geldi. Tek adam rejiminde uğradığımız haksızlıklar için başvuracağımız bir yer kalmayacak. Boğulur gibi hissedeceksiniz. Bunca zulme rağmen dik duruşunuz yarının teminatıdır. Ülkemizi bu uçurumun kenarından kurtaracağız. Sandığa gidin oyunuzu kullanın ve sandıklarınıza sahip çıkın. Benim buradaki imkanlarım çok kısıtlı. Benim adıma inançla ve coşkuyla inanıyorum ki çalışma yapıyorsunuz. 20 ay değil 20 yıl verseler bile boyun eğmeyeceğim. Bizim farkımız budur işte. Tek adam değil çok insanız. Bizi idamla tehdit edenlere boyun eğmeyeceğiz.

Seyit Rıza’nın dediği gibi ben sizin hilelerinizle, yalanlarınızla baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama diz çökmedim, bu da size dert olsun.

Bu kadar çok insan bir tek adamdan korkacak değiliz. Zarfın içine korkuyu değil, geleceğe dair umudunuzu atın.”

“Bugünlerde yaşadıklarımız tek adam rejiminin fragmanıdır. Filmin asıl korkunç kısmı başlamadı bile. Tek adam rejimine karşı kararı 24 Haziran’da siz vereceksiniz. Bu tablo karşısında umutsuzluğa düşmeye gerek yok. Karanlık bir tünele girmeden önce elimizde bir fırsat var.”

Evelallah ben de sizin yalanlarınızla başa çıkacağım.

Tercihinizi Erdoğan’dan yana kullanmanız halinde ülkenin kaderi tek kişinin dudakları arasında olacak.

Mutlaka sandığa gidin, oyunuzu kullanın ve sandığa sahip çıkın.

“Bu siyasi karikatürlere halkın gücünü göstermek hiç güç değil. Kendilerini dünya lideri sanan bu üçüncü sınıf kasaba politikacılarına boylarının ölçüsünü gösterin.”

Barış için, demokrasi ve özgürlükler için burada sizler için direnmeye devam edeceğim. Kürdüz, Türküz, Kadınız, Erkeğiz, Aleviyiz, Sünniyiz ama ilk önce insanız”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin