Selahattin Demirtaş: Kepazeliğinizi, ceza ve tehditlerinizi tanımıyorum!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından tutukluluğu hukuksuz bulunan Selahattin Demirtaş ile birlikte yargılandığı Sırrı Süreyya Önder hakkında ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçu kapsamında verilen hapis cezaları onandı.

Selahattin Demirtaş’ın sosyal medya hesabında verilen tepkide, ‘yargının verdiği cezayı da tehditleri de tanımıyoruz’ denildi. Demirtaş adına yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Yapın, “yapmayın” demiyorum da bu kadar aleni, acemice ve kepazece yapmayın böyle. İktidarın emrindeki yargının verdiği cezayı da tehditlerini de tanımıyorum. Beni ve arkadaşlarımı sadece bedenen içeride tutmayı başarıyorsunuz. Geri kalan her şeyi de kaybediyorsunuz. İki yıldır içerideyiz, HDP olarak biz büyüyoruz, siz küçülüp zavallılaşıyorsunuz. Faşizme karşı direnmeye devam edecek ve kazanacağız. Suç işleyen tüm yargıçlar bir gün yargıya hesap verecekler. Bizi teslim alamazsınız. Bize diz çöktüremezsiniz. Bütün halkımız partisinin etrafında kenetlenmeli, moralle, inançla ve kararlılıkla her yerde faşizmi geriletmek için direnmelidir. Herkese yürek dolusu selamlar, Mücadeleye devam…”

HDP, Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’e verilen cezanın onanmasına sert tepki gösterdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AİHM’in Demirtaş kararıyla ilgili “Bizi bağlamaz, karşı hamleyi yapıp işi bitiririz” değerlendirmesi yapmıştı. Bu açıklamadan 14 gün sonra Demirtaş’a başka bir davadan verilen ceza onandı. Böylece Demirtaş, AİHM’deki davası nedeniyle tahliye edilse bile cezaevinden çıkamayacak. Karara HDP’li vekillerden ve yöneticilerden sert tepki geldi.

TEMELLİ’DEN İLK AÇIKLAMA: AKP ROZETİ TAKABİLİRLER

Karar üzerine bir açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Selahattin Demirtaş’ı tahliye etmeyenler siyasi rant peşinde olduğunu deklare etmiştir. Yargı da buna alet olmuştur. Çok öncesinde cübbe iliklemeye başlamışlardı şimdi artık AKP rozeti de takabilirler” diye konuştu.

HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli adına sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise “Bu kararı alan yargı mensupları da, talimatı veren Erdoğan da şunu çok iyi bilsin: Bu halk bu kararın sebebinin Erdoğan’ın Demirtaş korkusundan kaynaklandığını bilir. Bu halk bunun hesabını er ya da geç sorar.” denildi.

Bazı sosyal medya paylaşımları ise şöyle:

AYHAN BİLGEN: İŞ BİTİRİLDİ Mİ GÖRECEĞİZ

Bilgen, Twitter’da “İdris Baluken kararından sonra Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder”in cezalarının onaylanması yargının ne kadar hızlı ve bağımsız olduğunu bir kez daha gösterdi. “İş bitirildi” mi göreceğiz!” dedi.

ERTUĞRUL KÜRKÇÜ: ZULÜM TARİHİNE KAYDEDİLECEK

Demirtaş ve Önder’den barışa hizmetlerinin öcünü almak için yasama, yargı, hükümet, istihbarat ve askeriyenin ortaklaşa imal ettiği, adalet ve ahlaktan yoksun bu karar hukukun diktatörlüğün hizmetine sokulmasının en kaba örneği olarak zulüm tarihine kaydedilecek.

EROL KATIRCIOĞLU:  İŞTE KARŞI HAMLE

Şaşırdınız mı? Cumhurbaskani “Bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz” demedi mi? Işte karşı hamle bu. Yargının bağımsızlığı konusu mu? Karistirmaaa!

GARO PAYLAN: TUZ TAMAMEN KOKMUŞTUR

Erdoğan “AİHM kararı bizi bağlamaz, karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz.” demişti.

Karşı hamleyi yaptırdı.

Yargıyı bitirdi.

Tuz tamamen kokmuştur!

Selahattin Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder, İdris Baluken onurumuzdur!

HDP 27. DÖNEM MERSİN MİLLETVEKİLİ RIDVAN TURAN:

Yargının hukukla, hukuğun adaletle alakasının kalmadığı yerde meydan yargıç kılıklı saray soytarılarına kalır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin