AnaSayfa»Siyaset»Cumhurbaşkanlığı için 100 bin imza şart; şu ana kadar 5 aday çıktı

Cumhurbaşkanlığı için 100 bin imza şart; şu ana kadar 5 aday çıktı

Pinterest Google+

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için uyum yasaları ile ilgili çalışmaları yürüten komisyon üyeleri ile bir araya geldi. AKP Genel Merkezi’nde yapılan ve yaklaşık 4 saat 15 dakika süren toplantıda uyum yasaları ile ilgili yapılacak çalışmalarla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir sunum yapıldı.

Toplantının sona ermesinin ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, açıklamalarda bulundu. Yazıcı’nın açıklamalarından başlıklar şöyle:

100 bin imza açıklaması

“Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 100 bin imza ile adaylık için yetki YSK’da olacak. Her seçmen sadece 1 aday için imza verecek. Hem Cumhurbaşkanlığı hem milletvekili adayı olamayacak. Meclis’ten yetki yasası çıkarılacak. Paket ise haftaya yasallaşacak.”

İmza için seçim kurullarına

İmza vermek isteyen yurttaşların il ve ilçe seçim kurullarına gitmesi gerektiğini aktaran Yazıcı, pusula konusunun henüz netleşmediğini de bildirdi. Yazıcı, “(Uyum yasaları) Yeni dönemde birçok kanunla bazı kavramlar devre dışı kalacak. Bakanlar Kurulu olmayacak. Bakanlar Kurulu atfı varsa o olmayacak. Başbakan olmayacağı için başbakan diye kanunlarda tanımlanan yerler varsa bunlar olmayacak. O alanlara ilişkin temizleme, sisteme uyumlu getirme Meclisten geçireceğimiz bir yetki kanunu çerçevesinde çıkartılacak kanun hükmünde kararnameyle olacak” ifadelerini kullandı.

Meclisteki partiler ve en az yüzde 5 oy almış partiler direk aday gösterebiliyor

Diğer yandan Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde beşini almış olan siyasi partiler direk aday gösterebiliyor.

İŞTE İLK ADAYLAR

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacağını açıklayan ya da aday gösterilen 5 isim var.

*AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı aday gösteren ilk isim MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olmuştu.

*İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener erken seçim kararının hemen ardından adaylığını açıklamıştı.

*2011 Genel Seçimleri’nde Edirne’den AK Parti adayı olan Tuna Bekleviç, anayasa değişikliği referandumunda ‘Hayır Partisi’ kurmuş ve adaylığını 26 Eylül 2017’de açıklamıştı. Bekleviç halen Ankara’dan Diyarbakır’a ‘kardeşlik ve barış’ için yürüyor.

*Gazeteci Levent Gültekin dün gece sosyal medya hesabından bir video paylaşarak adaylığını duyurdu.

*Vatan Partisi Genel Başkanı’nın adaylığı 27 Ocak 2018’de açıklanmıştı.

önceki yazı

Enes Kanter'in insan hakları mücadalesini Eyalet Meclisi ayakta alkışladı

Sonraki yazı

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi olaylar nedeniyle tatil edildi; Şenol Güneş'in kafasına 5 dikiş atıldı

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir