Cuma günkü açıklamalarıyla doları artıran Erdoğan: Dövizi tırmandırmaya çalışanlar bedelini ağır öder

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Golan Tepeleri’nde İsrail’in egemenliğini tanımanın vakti geldi’ şeklindeki açıklamasına Cuma günü cevap veren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan döviz fiyatlarının artmasına neden olmuştu.

Erdoğan açıklamasında, “Trump’ın Golan Tepeleri’yle ilgili talihsiz açıklaması bölgeyi yeni bir krizin gerilimin eşiğine getirmiştir. Golan Tepeleri’nin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz, veremeyiz” demişti. Açıklamalardan sonra dolar 5.40 sevilerinden 5.80’in üzerine çıkmıştı. Türk lirası Cuma günü piyasa kapanışı öncesinde Amerikan Doları karşısında yüzde 6’ya yakın değer kaybetmişti.

Reuters haber ajansı, dolardaki yükselişin, Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik Golan Tepeleri açıklamaları sonrası gerçekleştiğine dikkat çekmişti.

Bugün Cumhur İttifakı’nın İstanbul Yenikapı’daki mitinginde konuşan Erdoğan, Türk lirasının döviz karşısında yaşadığı son değer kaybı ile ilgili “provokatif eylemlerde bulunanlar bedelini ağır öder” dedi.

Erdoğan “Dövizi tırmandırmaya çalışıyorlar. Bakın bugün Yenikapı’dan onlara sesleniyorum. Ey finans sektörünün içinde olanlar, kalkıp da piyasadan dövizleri toplayıp, döviz yükselecek şöyle olacak böyle olacak bu tür provokatif eylemlerin içerisine giriyorsanız bunun bedelini çok ağır ödeyeceksiniz. Seçimin arifesinde bu tür eylemlerin içerisine girenlere sesleniyorum. Hepinizin kimliğini biliyoruz, neler yaptığınızı biliyoruz” dedi.

‘SEÇİM SONRASI BUNLARIN FATURASINI KESECEĞİZ’

Erdoğan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun, ABD merkezli uluslararası yatırım bankası JP Morgan hakkında başlattığı soruşturmayı kastederek “BDDK bazı adımlar attı. Ama şunu bilin ki seçim sonrası bunun faturasını size ağır keseceğiz. Bu milleti sömüremeyeceksiniz” diye konuştu.

BDDK, JP Morgan’ın 22 Mart tarihinde döviz piyasalarına ilişkin yayımladığı raporun kapsadığı “yanıltıcı içerik” ile banka müşterilerini yanıltıcı ve manipülatif şekilde döviz alımına yönlendirdiklerine dair şikayet aldıklarını ve JP Morgan hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Ayrıca Sermaye Piyayası Kurulu (SPK) da JP Morgan’ın yayımladığı raporun başta bankacılık hisseleri olmak üzere Borsa İstanbul AŞ’de işlem gören hisse senetleri üzerinde spekülatif etki yarattığına yönelik şikayetler üzerine inceleme başlattığını açıkladı.

1 YORUM

  1. “şu döviz hesaplarına nasıl çöksek acaba?…
    önce yükseltmeli, sonra goygoyunu yapmalı, sonra da hesap soruyoz ayaklarına çökmeli…”
    “iyi plan oldu bu la.. dimi lan damat…”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin