Çin hükümeti, genetiği değiştirilmiş bebekleri resmen doğruladı

Genleriyle oynanmış olarak dünyaya geldiği iddia edilen ikiz bebekleri Çin hükümeti de resmen doğruladı. Bilim insanları ise verilerin henüz yetersiz olduğunu belirtiyor.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın aktardığına göre,  Çin hükümeti Shenzen Kadın ve Çocuk Hastanesi’nde dünyaya gelen ikiz bebeklerin genleri ile oynandığını resmi olarak kabul etti.

Bilim dünyası geçen kasım ayında genetiği oynanmış bebeklerin doğduğu iddiasıyla çalkalanmıştı. Çinli doktor He Jiankui, CRISPR tekniği kullanılarak genleri düzenlenen ilk bebeklerin dünyaya geldiğini ileri sürmüştü.

Çinli Doktor He Jiankui

Çin, iki ay sonra gelişmeyi doğrularken, genetik tasarımlı bebeklerinin dünyaya gelmelerini sağlayan Dr. He Jiankui hakkında soruşturma başlattı.

Çalışmalarında sahte etik raporları kullandığı belirtilen He, Shenzen’deki Bilim ve Teknoloji Güney Üniversitesi’nde ev hapsine alındı. He Jiankui, denetimden kaçmak ile ulusal yönetmelikleri şan ve servet için ihlal etmekle suçlanıyor.

Doktor He, HIV virüsü taşıyan 7 çifte uyguladığı yöntem sonucunda sadece 2 çiftte gebelik elde etmeyi başardığını açıklamıştı. İddiaya göre, ilk doğumda ikiz kardeşler sağlıklı bir şekilde ve kanlarında HIV virüsü olmadan dünyaya geldi.

Lulu ve Nana adlı ikizler doğmadan önce CCR5 (HIV virüsünün sağlıklı hücrelere hastalık bulaştırmasına neden olan gen) genleri CRISPR tekniği ile etkisiz hale getirildi. Projede Doktor He’ye, Amerikalı bilim insanı Michael Deem’in de yardım ettiği belirtiliyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin