Çayın bilmediğiniz faydaları

Sabah sofralarının ve akşam yemeğinin ardından hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan siyah çay, keyfimizi yerine getirmenin dışında sağlığınız için oldukça yararlı.

Bugüne kadar çayın bazı kanser türlerinde etkili olduğu insanı sakinleştirdiği biliniyordu. Ancak siyah çayın bunların yanında duyulmamış ilginç yararları da bulunuyor.

İşte çayın bilinmeyen yararları:

Diş etlerinizi iyileştir: Diş etleriniz şiştiğinde iyileşmesi için siyah çay poşetlerini doğrudan diş etlerinize bastırın. Ayrıca diş etlerinizin sağlığı için ağzınızı çayla çalkalayın.

Bağışıklık sisteminizi destekler: Tufts Üniversitesi’nde görevli bilim adamları, 22 sebzeyle birlikte çayın ORAC değerini karşılaştırdılar. Bu değer yüksek olduğunda o gıda antioksidan açısından zengindir. En yüksek skorun 5 dakika demlenen yeşil çay ile siyah çayda olduğunu tespit ettiler.

Tahriş olmuş gözleri iyileştirir, göz iltihabını azaltır: Gözleriniz kuruyup, kaşınıyorsa veya iltihap olmuşsa, iki siyah çay poşetini 5-10 dakika ılık suda bekletin, suyun fazlasını sıkıp çay poşetlerini gözünüzün üzerinde 10 dakika kadar tutun. Kaşınma hafifleyecek ve iltihap azalacaktır.

Uçukları iyileştirir: Çaydaki flavonoidler ve kafein uçuk gelişimini bastırıyor. Uçuğun acısı başlayınca soğumuş ıslak çay poşetini 10 dakika kadar bekletin. Uçuğun şiddetini ve süresini azaltmaya yardımcı olmak için bunu günde 3-4 kez tekrarlayın.

Alerjiyle savaşır: Siyah çay iltihaba karşı koruyucu bitki kimyasalları olan flavonoidler açısından zengindir. Günde birkaç bardak çay içerek alerji belirtilerini hafifletebilirsiniz.

İshali keser: Çaydaki tanin maddesi vücudun sıvıyı emmesine yardımcı olan bağırsaklardaki mukus zarı üzerinde etkilidir. En iyi etki için kafeinsiz çayı tercih edin. İshal için doğal tedavi olan bal ile çayınızı tatlandırabilirsiniz.

Çıbanları iyileştirir: Çaydaki tanin maddesinin antibakteriyel özelliği sayesinde ılık çay poşetiyle çıbanın üzerine 10-15 dakika kompres yapın. Bunu günde 4-5 kez tekrarlayın.

Kesikleri ve sıyrıkları onarır: Siyah çaydaki tanin açık yaralardan ya da sıyrıklardan sızan kanı durdurur. Yaralı bölgeye soğumuş çay poşetini yavaşça bastırın, acısı hafifleyecek ve şişme azalacaktır.

Ayak kokusunu yok eder: Ayağınız daha az terler. Ayrıca yarım litrelik suya 2 çay poşeti atıp 15 dakika kaynatın, sonra yaklaşık 2 litre su ekleyip suyu ılıtın. Ayaklarınızı 15-30 dakika bu suda bekletin.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin