Çavuşoğlu’nun ‘S-400 için ortak çalışma grubu’ önerisine Pentagon’dan ret cevabı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun S-400 krizinin çözümüne ilişkin ABD ve NATO ile ‘ortak çalışma grubu oluşturulması’ çağrısına ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) “Bu aşamada gerekli görmüyoruz” cevabını verdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Çavuşoğlu, Washington’da düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası açıklama yaptı. S-400’lerin tamamen Türkiye’nin kontrolünde olacağını ve bunların NATO sistemlerine F-35 dahil herhangi bir tehdit oluşturmayacağını başından beri söylediklerini belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

Çavuşoğlu: Ortak çalışma grubu önerimizi ilettik

“Zaten Rusya ile ilk şartımız da buydu ve NATO sistemlerine entegre edilmeyeceği gibi NATO sistemlerine ve bizim sistemlerimize bir risk veya tehdit oluşturmayacak. Bu konuda ‘ortak bir teknik çalışma grubu oluşturalım’ dedik. Bu önerimizi de yine dün Pompeo’ya ilettik. Genel Sekreter Stoltenberg’e de bu konuda öncülük yapmasını özellikle söyledik.”

Pentagon sözcüsü: Çalışma grubunu gerekli görmüyoruz

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından kısa süre sonra ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ise bu konuda ‘ortak teknik çalışma grubu oluşturulmasını düşünmediklerini, bu aşamada gerekli görülmediğini’ duyurdu.

Pentagon sözcüsü Eric Pahon, “Teknik çalışma grubu bu aşamada gerekli değil, ABD’nin çözüm için değerlendirmeye aldığı bir yol değil.” dedi.

Pentagon, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemlerini satın almasına tepki olarak Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarına ait parçaların teslimatını askıya aldıklarını açıklamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin