Bu tornadan ne çıkar?

YORUM | LEVENT KENEZ

Elinin altında siyasetin köpekleri, beğenmediğini evinden aldır, tutuklat, at hapse.

Polis dediğinin başında bir tane omurgasız, iki kişi yan yana yürüse dayak, cop, gözaltı.

Bay Kemal terbiyesiz hem de Alevi.

Meral Akşener hadsiz, edepsiz. Hapse girmekle tehdit ediliyor.

Karamollaoğlu hain.

Bay Sezai ipsiz sapsız.

Cemaat terörist, HDP’liler terörist, patatesçiler terörist, KHK’lılar terörist.

Feministler ezan düşmanı, bayrak düşmanı, kafir.

Akademisyenler aydın müsveddesi, karanlık.

Hristiyanların alayı haçlı, kanlarında boğulmalı.

Yahudiler malum. Kızdığına Yahudi dölü, Ermeni tohumu.

Alçak, hain, namert, nankör…

Hakaretlerinin çok azı bunlar. Elinde mikrofon, mahallenin delisi gibi gelene küfür, gidene küfür.

Kimse de bir şey yapamıyor. Herkes yediği küfürle kalıyor.

Kim muhalif kim iktidar belli değil. 16 yıldır ülkeyi yöneten adamlar herkesten öfkeli herkesten deli.

En tepedeki böyle olunca aşağıdakileri tutmak mümkün mü? Her gün bir tane küçük Tayyipçik çıkıyor meczup meczup laflar. Yok sokakta yürüyemeyecekler diyeni mi ararsın, cennete bilet keseni mi? Yoksa kafa kesmekten bahsedeni mi?

Hiçbir işe yaramayan bakanların, vekillerin hepsinde aynı dil

Halk sindirilmiş. En ufak bir hareketlilikte karşısına en iyi ihtimal polis görünümlü devrim muhafızlarını, en kötü ihtimal bunun adamlarının elinde silahlarla sokağa çıkacağını biliyor.

15 Temmuz’da mini bir provasını izletti. O zavallı emir kulu askerlerin başına gelenleri hatırlayın. 5 günlük ere bile neden müebbet veriyorlar sanıyorsunuz. Elbette bir maksada yönelik. AA neden işkence görmüş generallerin görüntülerini servis etti?

Yıllar sonra gezi dosyasını açıp saçma sapan müebbet cezaları neden çıktı piyasaya?

İstediğini evinden aldırdığın ülkede neden güpegündüz adam kaçırıyorlar?

Dünyada yayınlayanların yuhalandığı, ifşa edildiği, herkesin yayınlayanın teröriste hizmet ettiğinde hem fikir katliam görüntüsünü çoluk çocuk herkesin olduğu mitingde 30 kanaldan seyrettirecek kadar kansız ve vicdansız adamların elinde Türkiye.

Ne için?

Alt tarafı yerel seçim dersin değil mi? Yok en ufak bir sendelemeye dahi tahammül edemeyecek kadar iş raydan çıktı artık. Daha 6-7 ay önce cumhurbaşkanı seçildin ya. O videodaki adam gibi toplanıp Allah mı desin insanlar. Haşa.

En acısı  bu gidişatı durduracak ne mahkeme var, ne anayasa var, ne de başka bir şey.  Bu ne kadar güçlü olunduğunun bir göstergesi değil, bu ülkenin acınacak bir hale geldiğinin resmi. Dünyada hiçbir medeni bir devlet yoktur ki ülkeyi yönetenlerden hesap soracak bir mekanizma olmasın.

Freni patlamış son sürat giden bu kamyonun vuracağı yer belli, orası değil mesele.

Ülke insanların birlikte yaşayacağı bir yer olmaktan çıktı. Herkes birbirinden nefret ediyor. Kimse kimseye güvenmiyor. En ufak bir çıkar için en kutsallarını fedaya hazır kıtalar ordusu. İnsanları bir arada tutacak din, dil, aile, vs gibi hiç bir şeyin bir hükmü kalmadı.

60 kilobayt kapasiteli gerizekalı adamların ülkenin sahibi, devletin sahibi, dinin sahibi olduğu günlerdeyiz. Kurtlar Vadisi’nde figüran bile olmayacak adam büyük resmi görmüş, yarın düdük çalsa karşıdakine bir saniye bile dalmaktan çekinmeyecek.

Yıllarca dindarlara yapılan baskı ve zulum nasıl bu köylülerin görgüsüz intikamı ile sonuçlandıysa, bu yapılanların sonu da çok daha kötü sonuçlara yol açacak. İşin içine şiddet girdi mi bu tür ülkelerde en son sözü kimin söylediği malum.

Ekilen biçilecek. Geride büyük bir maddi ve manevi enkaz kalacak.  Bakalım bu enkazı kaldırmak kime kalacak göreceğiz.

2 YORUMLAR

  1. Yazıyı büyük bir kefiyle okudum. Bence çok ince bir tespit ve analiz yapılmış. Tarih ve insan benzer karakterler etrafında tekrarlar sergilediğinden, benzer tornalardan yontulanlar da benzerdir.
    Sistemin söz verdikleri, son sözün söylenmesini hep beklediler ve de hep tuzları kuru oldu. Ancak inanıyorum ki, Nuh’un gemisine ettikleri pisliklerini temizleyenler gibi bu kez herkes kendi pisliğini temizleyecek. Bu kez son sözü kim söyler bilemiyorum ancak benim de anlatacaklarım, söyleyeceklerim ve soracaklarım olacak. En azından ben artık başkasının pisliğini temizlemek istemiyorum. Bu ülkede Alevi olduğu için aşağılanan, Kürt olduğu için vatandaşlık hakları kısıtlanan ve ‘FETÖ’ üyeliği iddası ile işinden ve özgürlüğünden olan biri olarak artık konuşma hakkım olduğuna inanıyorum. Bu üç durumu da yaşamış biri olarak gün geldiğinde tüm topluma soracağım; yaptığı antlaşmaya ihanet edenler, size tekrar neden inanayım?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin