Bu da iş kuyruğu: Sabahki başvuru için geceden oluştu

Türkiye, dün büyükşehirlerde başlayan ‘ucuz sebze kuyruklarını’ konuşurken Zonguldak’tan başka bir kuyruk manzarası vardı. Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na (TTK) alınacak 1000 (bin) işçi için geceden başvuru kuyruğu oluştu. Bine yakın genç, soğuk havaya rağmen sabahı bekledi.

DHA’nın haberine göre, bu sabah başlayacak başvurular için dün geceden itibaren sıraya giren bine yakın vatandaş Zonguldak İş-Kur Şubesi önünde kuyruğa girdi. Zonguldak’ın Ereğli ilçesi ie Bartın’daki İş-Kur önünde de aynı manzara vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl söz vermişti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Zonguldak mitinginde TTK’ya ilk etapta 1000, ikinci etapta 500 olmak üzere toplam 1500 yer altı üretim işçisi alımı sözü vermesinin ardından çalışmalarını tamamladı.

Başvuruların, 12 Şubat mesai saatinden itibaren başlayacağı duyuruldu. İş-Kur, başvuruların ildeki bütün ilçe ve belde belediyelerinde, internet ve ALO 170 hattından da yapılabileceğini duyurmasına rağmen, gece saatlerinden itibaren Zonguldak, Ereğli ve Bartın’daki Çalışma ve İş Kurumu müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluştu.

“Saat 22.00’den beri soğukta bekliyoruz”

Kurum önlerindeki yaklaşık bin genç, sıraya girerek sabah olmasını beklemeye başladı. Üşüyen bazı gençler yanlarında getirdikleri battaniyelere sarıldı.

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Gönül Demirsu, sabah 08.30’da başlayacak başvuruların 18 Şubat gece 00.00’a kadar, hafta sonları dahil süreceğini söyledi.

Sırada bekleyenlerden Oğuz Üstünal, 2 yıllık bilgisayar teknolojileri bölümünü bitirdiğini ama işsiz olduğunu söyledi. Üstünal, “Saat 22.00’den beri buradayız. Soğukta bekliyoruz. Önümde yüzlerce insan var. İşsizlik zor olduğu için kalkıp geldik.” dedi.

Ereğli’de İş-Kur önüne polis sevk edildi

Ereğli’de yoğun kalabalık üzerine İş-Kur önüne polis sevk edildi. Ereğli İş-Kur Müdürü Ayfer Yavuz, gençlere başvuruların bir hafta boyunca devam edeceğini söylemesine rağmen gençler kurumun önünden ayrılmadı ve sabaha kadar beklemekte kararlı olduklarını söylediler.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin