Bodrum’da göçmenleri taşıyan tekne battı: 12 kişi öldü

Bodrum’un Turgutreis Mahallesi açıklarında, Yunan adalarına geçmeye çalışan ve içinde göçmenlerin olduğu tekne battı. Bu sabah batan teknedeki 31 göçmen Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Şu ana kadar 3’ü çocuk 12 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı belirtilirken, batan teknede çoğu Filistinli 43 göçmenin bulunduğu öğrenildi.

DHA’nın haberine göre, Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait bot, saat 07.20 sıralarında, Turgutreis Mahallesi açıklarındaki Hüseyin Burnu önlerinde içinde göçmenlerin bulunduğu bir teknenin battığını belirledi. Olay yerine takviye olarak 2 Sahil Güvenlik botu, 1 Sahil Güvenlik Dalış Timi ve 1 Sahil Güvenlik helikopteri sevk edildi.

Suda bitkin haldeki 31 göçmen, Sahil Güvenlik botuna alınarak kurtarıldı. Bu kişilerin ifadesinden teknede yaklaşık 40 kişinin olduğu tespit edildi. Bunun üzerine kayıp olduğu ileri sürülen diğer göçmenler için arama-kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Kişi başı 5 bin euro ödeme yapmışlar

Aramalar sonucunda 8’i yetişkin erkek, 1’i kadın ve 3’ü çocuk toplam 12 kişinin cansız bedenleri sudan çıkarıldı ve Bodrum Devlet Hastanesi ile çevredeki özel hastanelerin morglarına kaldırıldı.

Kurtulanlardan 23’ünü Filistin, 4’ünün Suriye, 2’sinin Yemen ve 2’sinin Somali uyruklu olduğu tespit edildi.

Ayrıca organizatör olduğu öne sürülen 1 kişinin gözaltına alındığı, göçmenlerin kişi başı 5 bin euro ödedikleri aktarıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin