Binali Yıldırım’dan Berat Albayrak’a: Benimle düzgün konuş!

Binali Yıldırım'la damat Berat Albayrak arasında 31 Mart gecesi yaşanan tartışmayı gazeteci Said Sefa deşifre etti.

İstanbul, Ankara ve Antalya gibi büyükşehirleri kaybederek 31 Mart yerel seçimlerinden büyük hezimetle çıkan AKP’de sular durulmuyor. Seçim gecesi sonuçların netleşmeye başladığı saatlerde Binali Yıldırım ve damat Berak Albayrak arasında sert tartışmalar yaşandığı ileri sürüldü. Yıldırım’ın, kendisine yüksek sesle bağıran Albayrak’a, “Bana böyle bağıramazsın! Terbiyeni takın, baban yaşında adamım” dediği ileri sürüldü.

İddianın sahibi sürgün gazetecilerden Said Sefa… Konuyu patreon hesabında kaleme aldığı bir makaleyle aktaran Said Sefa, iddiasını 31 Mart sonrası kendisini arayan AKP’li yöneticilere dayandırıyor. Söz konusu AKP’lilerin uzun bir zaman sonra ilk kez kendisine ulaştığını anlatan Sefa’nın yazısının ilgili bölümü şöyle;

DAMAT, KENDİSİNİ PARTİNİN GENEL BAŞKANI OLARAK GÖRÜYOR

“İsimleri ben de saklı, kendileri açıkla demedikleri sürece de saklı kalacak olan haber kaynaklarımın parti teşkilatında/merkezinde yaşanılanlarla ilgili söylediklerini özetlersem, en büyük sorun Berat Albayrak’ın zaman zaman Erdoğan’dan da habersiz hareket ederek bakanlar dahil kimsenin kendi izni dışında haraket etmesine müsaade etmemesi ve kendini fiili olarak AKP genel başkanı olarak görmesi ve öyle davranması…(…) Erdoğan’a, Berat Albayrak ile ilgili sıkıntılar iletilemiyor zira Erdoğan’ın da partinin başına düşündüğü kişi damadı.”

YILDIRIM’DAN ZORAKİ ‘KAZANDIM’ AÇIKLAMASI

“Gelelim 31 mart akşamına. O akşam seçim sonucunu Albayrak ve Yıldırım aynı odada takip etmeyecek kadar birbirlerine bilenmiş durumdalar. Berat Albayrak, Bayram Şenocak, Fatma Betül Sayan Kaya, Mehmet Muş bir odada; Binali Yıldırım ve Mustafa Şentop başka bir odada sonuçları takip ediyor. İlerleyen saatlerde iki ekip aynı odada toplanıp değerlendirme yapıyor. Binali Yıldırım’ın ‘seçimi kaybettiklerini, sonuca razı olunması gerektiğini’ söylemesi üzerine Berat Albayrak, Binali Yıldırım’a ‘böyle bir şeyin olamayacağını, bunun asla kabul edilemez olduğunu’ bağırarak ifade ediyor. Büyük bir gerginlik yaşanıyor ve Yıldırım öfkelenerek Berat Albayrak’a ‘bana böyle bağıramazsın, terbiyeni takın, baban yaşında adamım’ diyor. İki isim odadakilerin araya girmesiyle teskin ediliyor. O akşam Binali Yıldırım’ın, Erdoğan’ın da kendisiyle aynı fikirde olacağını söylemesi, kısa süre sonra Yıldırım için en büyük hayal kırıklığı oluyor. Erdoğan’dan gelen talimat üzerine, kaybettiğini bile bile çıkıp kazandığını açıklaması Yıldırım ve ekibince Berat Albayrak tarafından alt edilmek olarak kabul ediliyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin