Bilim adamları bugüne kadarki en büyük kara delik birleşmesini tespit etti

Gökbilimciler daha önce gözden kaçmış 4 kara delik birleşmesini tespit etti. Bu kara delik birleşmelerinden birinin Güneş’in 80 katı bir kütleye sahip olduğu belirtiliyor. Bilim adamları bu olayın bugüne kadar belirlenen en büyük kara delik birleşmesi olduğunu vurguluyor. Son tespitlerle birlikte bugüne kadar tespit edilmiş kara delik birleşmesi sayısı 10 oldu.

2016’da uzunca araştırmalardan sonra tespit edilen ilk ‘kara delik birleşmesi’ fizikçiler tarafından son 10 yılın en büyük bilimsel gelişmelerinden biri olarak kabul edildi.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Profesör Susan Scott, bu birleşmeleri daha iyi anlamak için çok büyük çapta ve sayıda birleşmelerin olması gerektiğini düşünüyor.

Yeterli sayı ve büyüklüğe ulaşmak için Profesör Scott ve bir gökbilimci ekibi, Lazer İnterferometre Kütle Çekim Dalga Gözlemevi’nin (LIGO) daha önceki verilerini yeniden gözden geçirmeye başlamış. Böylece bu veriler arasında daha önce gözden kaçan vakıalar olup olmadığını tespit etmeye çalışmış.

EN BÜYÜK KARA DELİK BİRLEŞMESİ 29 TEMMUZ 2017’DE GERÇEKLEŞMİŞ

Gökbilimciler bu veriler arasında daha önce gözden kaçmış 4 kara delik birleşmesini tespit etmişler. Bu dört kara delik birleşmesi ile ilgili bilimsel çalışma ‘Physical Review X’ dergisinde yayınlandı.

Profesör Susan Scott, “Kara delikleri ‘yalnızca kütle ve dönüş” olarak tanımlarız. Yıldızlar ise aksine daha başka birçok özelliğe sahiptir.” diyor.

Susan Scott, bu iki kriter ile birlikte dünyadan uzaklıklarının sayısal değerler sağladığını ve bu değer üzerinden kara delik birleşmelerini tespit ettiklerini belirtiyor.

Scott, 29 Temmuz 2017’de tespit edilen kara delik birleşmesinin diğer 3 kara delik birleşmesinden son derece farklı olduğunu vurguluyor. Bu birleşme bugüne kadar tespit edilen en büyük ‘birleşik kütleyi’ oluşturmuş. Ayrıca bugüne kadar tespit edilen en yüksek dönüş hızına sahip birleşme gerçekleşmiş.

9 milyar ışık yılı ötede tespit edilen bu olay aynı zamanda dünyadan en uzakta tespit edilen kara delik birleşmesi olarak kayıtlara geçmiş.

SCOTT: KARA DELİKLER YAKIN ÇEVRESİNDEKİ HER ŞEYİ KENDİNE ÇEKİYOR

Susan Scott, galaksilerin ortasındaki devasa büyüklükteki kara deliklerin yakın çevresindeki bütün herşeyi, muhtemelen küçük kara delikleri kendisine çektiğini belirtiyor. Ancak bu birleşmeler tespit edilemiyor. Çünkü kara delikler ne kadar büyük olursa yaydıkları sinyaller de o kadar kısa oluyor ve tespit edilemiyor.

1 YORUM

  1. Karadeliklerin yer aldigi resim grafik bir calisma.
    Soyle soyleyelim; bugun kainatin bir yerinde kainat parcalanmaya baslamis olsa dunyanin bundan haberi ancak milyarlarca sene sonra olur.
    Yani o kara delik denen seylerin su an hali hazirda olup olmadigi bilinmiyor. Cunku gelen yansima veya goruntuler milyarlaca sene oncesine ait.
    Bu arada, kainatin 14 milyar sene yasinda oldugu soylenir. 14 milyar civari ışık yılı, bildigimiz 364 gun degil yani…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin