Ben oynamam yok kardeşim

Yorum | Levent Kenez

Günlerce ‘nasıl olacak bu iş?’ diye kafa yordular,  YSK içindeki partililerden de onay alıp şu şekilde seçimi iptal edilmek mümkün diye karar kıldılar ve bu plan neticesinde CHP adayına mazbatayı verdiklerinde bu işin daha henüz bitmediğini birçok kişi tahmin etmişti. Ülke öyle bir yere geldi ki seçimi kazanıyorsunuz ve bunu senin elinden alacaklarını biliyorsunuz. Ve sadece seyrediyorsun.

YSK, İstanbul seçimlerini iptal ettiği zaman CHP ne tepki verdi hatırlayan var mı?  Daha doğrusu bir tepki verdi mi? Vekillerin kaç RT alırız yarışı yaptığı tweetleri, selfieleri saymıyorum. Daha dün genel başkanlarını linç ediyorlardı. Dünyada medeni bir ülkede insanların siyasi hayatlarında bir kere yaşayacağı şeyleri CHP haftada bir yaşıyorlar ve parti bunu bir grip gibi geçiriyor. Gel dediğin de gel git dediğinde git. Böyle muhalefete sahip olup da diktatör olmayanın hakkı kötektir.

Ya Binali Yıldırım için söylenenlere ne demeli. Yok İstanbul seçimleri iptal olursa bir daha aday olmayacakmış. Yeteri kadar yıpranmış. Epey muteber adam bu kulisi aktardı son durumu bu diye. Seçim akşamı Berat’la kavga etmiş de baban yaşında adamım lan demişmiş de.

Ya Binali Yıldırım kim ki. Nasıl bir iradesi olabilir. Bir suç ortağı kime rest çekebilir de kendi başına bir karar alabilir. Bugün yetişkin bir tosuncuk masaya oturduğunda ne yer haberiniz var mı? Bir gemi kaça çıkıyor limandan. Kirli paraların mutemeti, havuz tahsildarı kime artistlik yapabilir. Şimdi Binali Yıldırım ilk seçimde olmadığı kadar koşturuyor. Hem de ramazan olmasına rağmen. Geçen seçimde ne eksik görülmüşse şimdi kampanyayı yönetenlerin elinde oyuncak gibi oradan oraya. “Çalındı demeye mecburdum” diyecek kadar pervasızca.

Bu kuyuya girdin mi çıkamıyorsun işte. Hangi seviyede hangi konumda olursan ol. CHP adayının (!) konuşması montajlanıyor, bunu yayan isimlerden en çok tepki çeken bir tanesi çıkıp da ‘gerçekten olayın doğrusu çok farklıymış, özür dilerim’ diyeceğine hala kirli bir yalanı savundukça savunuyor. Acınası bir suç ortaklığı daha.

CHP adayının papaz olduğu (!) ve ülkenin tüm halinin özeti olan genç havuza konuşmuş, işte tokat yiyen genç diye bağıra bağıra yaptıkları röportajı anonsluyorlar, genç de Allah var doğruyu söylüyor “bana tokat atmadı, yanağıma dokundu” diyor hala yalanı sürdürüyorlar. İşte bu kadar Allah’tan korkmazların elinde ülke.

Kadri Gürsel’e kelepçe takılmış da Adalet Bakanı fevkalade yanlış bulmuş. Zaten kendi gelmiş. Yahu zaten kendi gelen ev kadınlarından yaşlı teyzelere hamile kadınlardan gencecik kızlara kadar  elleri kelepçeli yerlerde süründürdünüz insanları kansızın oynadığı vitrine bak. Cezaevlerinde işkence ve kötü muamele iddialarının ardı arkası kesilmiyor kimsenin umrunda değil.

Bir de şu tipler yok mu? Cemaatten birisine yapılan kötü muameleyi duyuruyor. Bir saat sonra ‘ya bırak onlar Fetö’cü sen ne duyar kasıyorsun’ diye mahallesinden gelen tepkilerden sonra ama “kime yapılırsa yapılsın” deme ihtiyacı hissediyor. Senin tornistanına da mahallene de. Kimse iki dakika sabit duramıyor.

Avukat hanımın eteği olay olunca bütün meslek ayağa kalkıyor, yüzlerce içinde her görüşten avukatın olduğu meslektaşlarınız içeride. İçlerinde feci işkenceler görenler oldu, kimse sesini çıkarmadı. Mesele ucu kimseye dokunmayan bir şey olunca nasıl dayanışılıyormuş. Halbuki hepsi her şeyi biliyor. Birkaçı hariç hiçbirisi hapisteki meslektaşları için kılını kıpırdatmıyor. Bu da sessiz suç ortaklığı değil mi? Herkes kızıyor barolar birliği başkanına ama adam hep böyleydi ve son seçimde oyların tamamını aldı sadece bir kişi oy vermemiş o da yanlış mı kullandı bilinmez. Bugün seçim olsa yine kazanır.

Hamile kadınlara yapılanları duyuyorsunuz, iddiasının bile ülkeyi yerinden oynatması gerekirken kadınlardan sorumlu yarım dünya Emine Erdoğan’ın peşinde onu nasıl memnun ederim derdinde.

Dünya’nın en itici dışişleri bakanı devletin eski diplomatlarına işkence yapılması ile övünüyor. Yok yetersiz kişilermiş diye dilbilgisi falan diyor, konuştuğu zaman magandadan farksız adam. İhraç edilenlerden bir tanesi dayanamadı Harvard diplomasını paylaştı.

Suç ortağı demişken MHP’yi gören var mı? Bahçeli’den uzun zamandır ses soluk çıkmıyor. İstanbul’a demir atacaktı? Dün gece Kadir gecesi mesajı yayınlamış, en son haber bu.

Sözün özü ülke her alanda bir felakete doğru gidiyor ve  siyaset, medya, iktidar, muhalefet hepsi aynı otobüste sadece koltukları farklı. Kimsenin bir şeyleri değiştirecek çabası ya da gücü kalmadı. Bu rejimin nasıl değişeceği ile ilgili tek  gerçek projeksiyon otobüs duvara çarptığında sağ kalanlar kimlerse o zaman belli olacak. Ama şoför duvara olabildiğince geç çarpmak için yapacakları ile epey belirleyici olacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin