Belçika’da iftar sofrası, farklı kültür ve insanları aynı masada buluşturdu

1

MC TV’de yayınlanan iftar programı Belçika’da bir yaşlı huzurevinde verilen iftar yemeğine konuk oldu. Academie New Generation tarafından organize edilen iftar programı farklı kültür ve insanların buluştuğu bir diyalog ortamı oluşturdu.

Organizayona destek olan Belçika esnaflarından Osman Tuskal, “Belçika’daki insanlarla tanışmak, kendimizi anlatmak için bu buluşmuları önemsiyoruz. Onlarla tanışmak, görüşmek için buradayız. Komşuluğumuzu, diyalogumuzu geliştirmeye çalışıyoruz. Daha iyi kendimizi nasıl tanıtırız, onları nasıl yakından tanırız diye beraber iftar yapıyoruz. Çok güzel oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Belçika’nın Anvers şehrinde gerçekleşen iftarda ev sahipliği yapan yaşlı evinin müdiresi Sofie De Mooi, üçüncü kez icra edilen iftar organizasyonunundan memnuyitlerini dile getirdi. “Farklı kültürlerden farklı insanlar biraraya geldi. Birbirimizi tanıdık. Samimi bir ortamda birbirimizi tanıdık. Ben bundan memnun oldum” dedi.

Program katılımcılarından Bahattin Koçak şu değerlendirmelerde bulundu: “Ramazan biraraya gelme, sofralarımızı paylaşma ayı. Bir manada diyalog ayı. Bunu ilk kez yapmıyor arkadaşlar. Böyle bir organizasyonla insanları biraraya getirmek istediler. Ramazan bu dedirten bir atmosfer oluştu. Katılımcılar sorular soruyor, merak ediyorlar Ramazan’ı, Müslümanları. İnsanların ömrünün sonbaharında bunları anlatıyor olmak, vesile olmak da ayrı bir güzellik.”

Katılımcılardan bir isim ise bu tür organizasyonların Ramazan ayı ile sınırlı kalmaması, yılın değişik günlerine de benzer etkinlikler yapılması gerektiğini söyledi.

1 YORUM

  1. Merhabalar,
    Muhtesem mesajlarla dolu programlarınıza yakındak sahıt olmak cok guzel! Cok tesekkur ediyorum bunlara vesıle olanlara ve sunanlara sadece bır ıstegım olacak ıngilızce alt yazılı da kanala koyarsanız cok sevınırım bızde dunya dılınde paylasmıs olalım .
    Saygılarımla

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin