AnaSayfa»Dünya»Avrupa Konseyi: AYM kararları uygulanmazsa AİHM devreye girecek

Avrupa Konseyi: AYM kararları uygulanmazsa AİHM devreye girecek

Pinterest Google+

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının ardından Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ın yerel mahkeme tarafından serbest bırakılmaması Avrupa Konseyi’nin gündeminde. 20 Mart’ta AİHM’nin karar açıklayacağını hatırlatan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, AYM kararlarına uyulmaması halinde AİHM’nin devreye gireceği uyarısında bulundu.

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda konuşan Jagland, “AYM kararlarına saygı gösterilmezse bu mahkemeye yapılan başvuruların tamamı doğrudan AİHM’ye gelir. AİHM, AYM’nin artık etkili bir iç hukuk yolu olmadığı sonucuna varırsa bu dosyalar hakkında karar verir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin, Türkiye’yi hukukun üstünlüğü sınırlarının içinde tutup tutamayacağının tartışıldığı bir noktada önemli bir karar olacak.” dedi.

Kararın nasıl çıkacağına bakmak gerekeceğini belirten Jagland, AİHM’nin bağımsız, tarafsız şekilde ve içtihadına uygun hareket edeceğinden herkesin emin olması gerektiğini ifade etti. Hürriyet’ten Güven Özalp’ın haberine göre Jagland, Türkiye’yi hukukun üstünlüğü ve insan hakları alanında bazı sınırlar içinde tutma konusunda AİHS’nin en önemli unsur olmayı sürdürdüğünü belirtti.

OHAL İşlemleri İnceleme Konseyi’nin, Avrupa Konseyi’nin telkiniyle kurulduğunu vurgulayan Jagland, şu ana kadar 107 bin başvuru yapıldığını hatırlatarak, “Çok ağır bir yük. Ne kadar süreceğini söylemem mümkün değil ama çalışabildikleri kadar hızlı çalışıyorlar” dedi. Jagland, bu mekanizmanın etkili bir iç hukuk yolu olup olmadığına ancak emsal bir davada karar alacak AİHM’nin karar verebileceğini kaydetti.

önceki yazı

AKP'li belediye, yolsuzluk haberi yapan 25 yıllık yerel TV'yi kapattı

Sonraki yazı

 AKP-MHP 2019 ortaklığına kanun desteği: İttifak yasası kabul edildi

1 Yorum

  1. Ali Can
    13 Mart 2018 at 22:40 — Cevapla

    Avrupa kültüründe “geç gelen adalet, adalet değildir” gibi bir söz var mı acaba?

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir