Avrupa İslam Üniversitesi’nin yetkileri feshedildi

BASRİ DOĞAN | ROTTERDAM, TR724

İsmi daha önce vergi yolsuzluğu ve muhasebe usulsüzlükleri suçlamaları ile gündeme oturan Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bulunan Avrupa İslam Üniversitesi’nin yetkileri feshedildi.

Hollanda Eğitim Bakanı İngrid van Engelshoven, Eğitim Müfettişliği tarafından yürütülen soruşturma neticesinde üniversitenin yetkisini geri çektiğini açıkladı.

Rektörlüğünü Prof. Nedim Bahçakapılı’nın yaptığı Rotterdam’daki okula bu ayın başında, yönetim kurulunun ve mali durumun iyi olduğunu kanıtlamak için son şans verildiğini hatırlatan Bakan İngrid van Engelshoven, yapılan araştırmalar neticesinde, durumun değişmediğinin saptanması üzerine bu kararı aldıklarını söyledi.

İlahiyat eğitimi veren Rotterdam Avrupa İslam Üniversitesi’nin adı 2016 yılında, kara para aklama, dolandırıcılık ve çalışanların maaşlarını ödememesi, sahtecilik ile gündeme gelmiş, mali polisin düzenlediği operasyonda bazı mallarına el konulmuştu. Bakan Van Engelshoven Avrupa İslam Üniversite’sine ek süre vererek okulun durumu ve talebelerin gelecekleri ile ilgili iyileşme sağlanmasını istemesine rağmen, Avrupa İslam Üniversite’nin bu konularda bir adım atmadığı ortaya çıktı.

Üniversitede çalışan üç öğretmen ve diğer iki görevlinin mahkemeye başvurması üzerine Üniversite’deki usulsüzlükler mahkemeye taşınmıştı. Mahkeme başvuruyu görüşüp karara bağladı. Üniversitenin iflas ettiğine hükmetti. 2015-2018 yılları arasında yaklaşık 100 bin avro civarındaki maaş, çalışanlara ödenmediği anlaşıldı. Rotterdam Mahkemesi, üniversiteye ödeme yapması konusunda uyarıda bulunmasına rağmen hiçbir gelişme olmadı.

ROTERDAM’DA İKİ ÜNİVERSİTE VAR

İsminin başında ‘İslam’ olan kurumların bu şekilde gündeme gelmesi, hem İslam dinini, hem de Hollanda’da yaşayan Müslümanları olumsuz etkiliyor. Rotterdam’da iki İslam Üniversitesi bulunuyor. Bunlardan biri Eğitim Bakanı İngrid van Engelshoven’in yetkilerini feshettiği Rektörlüğünü Prof. Nedim Bahçakapılı’nın yaptığı Avrupa İslam Üniversitesi. Diğeri ise Rektörlüğünü Prof. Ahmet Akgündüz’ün yaptığı Rotterdam İslam Üniversitesi.

Rektör Prof. Nedim Bahçakapılı

Akgündüz’ün Rektörlüğü olduğu Rotterdam İslam Üniversitesi de bakanlık tarafından mercek altında bulunuyor. Sebebi ise Rektör Ahmet Akgündüz’ün 2000’li yıllarda kadınların dövülmesi, Ermeniler, Kürtler hakkında, daha sonra ise Aleviler konusunda olmadık ifadeler kullanması.  AKP rejimine yakın sitelerde makaleler kaleme alan Akgündüz ‘Alevilerden kız alınmaz, kız verilmez, pişirdikleri yenmez’ diye yazmıştı. Hollanda’daki Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevilere karşı kin, nefret ve aşağılama propagandası yürüten Rotterdam İslam Üniversitesi rektörü Prof. Ahmet Akgündüz’ü sert bir dille kınayarak, ’’Derhal görevinden alınmasını talep ediyoruz.” açıklamasında bulunmuştu.

Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Ahmet Akgündüz’ün Hizmet Hareketi mensuplarının öldürülmesi yönündeki açıklaması ülkedeki tüm kesimlerin tepkisini çekmişti. Hollanda Eğitim Bakanı İngrid van Engelshoven, Ahmet Akgündüz’ün ifadelerine ilişkin soruşturma başlatmıştı. Eğitim Bakanı, “Gerekirse, Akgündüz’ün rektörlük yaptığı Rotterdam İslam Üniversitesi’nin akreditasyonunu geri çekeceğim. Bunlar korkunç ifadeler. Özel bir komite ifadeleri inceleyecek, tam olarak ne söylendiğini belirleyecek ve bu ifadeleri nasıl yorumlamamız gerektiğine karar verecek.” demişti.

1 YORUM

  1. kelimeleri kirlettiler…’ak’ artik beyaz, temiz degil…Kara ve kirli…Arapcadaki ‘temiz’ bile zihinlerde kirlendi…kelimelerin de bir hukuku var muhakkak. Hele, Allah kelami, hakkini, hesabini soracaktir mutlaka…en dogrusunu Allah bilir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin