Atatürk’e hakaretten ceza alan Hasan Akar tahliye edildi

İstinaf Mahmekesi’nin, Hasan Akar’ın, “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret etmek” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlarından aldığı 2 yıl 6 aylık hapis cezasını bozduğu, bozma kararı ile birlikte sanığın tahliyesine karar verdi. Dosyayı, kararı veren Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ne geri yolladı.

Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi, “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret etmek” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlarından tutuklu yargılanan Hasan Akar’ı, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Hasan Akar’ın avukatı, yerel mahkemenin bu kararını İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi, 5 Ekim 2017 tarihinde yerel mahkemenin bu kararını bozdu. Sanığın yargılama aşamasında davaya konu konuşmayı 2004 yılında Almanya’da yaptığı yönünde savunması bulunduğunu belirten 18. Ceza Dairesi, sanığın suça konu bu konuşmasının 9 Mayıs 2017 tarihinde bir televizyon kanalında yayınlanarak aleniyet kazandığı, ancak sanığın bu yayına rızası olmadığını belirtti.

Hasan Akar hakkında bir videoda Atatürk’ ün hatırasına hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında 9 Mayıs’da soruşturma başlatıldı. Adresinde bulunamadığı için hakkında yakalama kararı çıkarılan Akar’ın “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret etme” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından 2,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

 

1 YORUM

  1. Allah biliyor ki, kimsenin düşünceleri nedeniyle hapis yatmasını değil, suçlanmasını bile istemem. Sadece bir çelişkiye dikkat çekmek istiyorum. Kadir Mısıroğlu yıllardır Atatürk aleyhinde bağırıp duruyor. Youtube’daki videoları onbinlerce kez izlendi. Hasan Akar’ın ne suçu var da, 2004 yılında çekilen görüntüleri nedeniyle bu kadar hapis yattı?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin