AnaSayfa»Ekonomi»Anlaşılan o ki belediyelere para lazım

Anlaşılan o ki belediyelere para lazım

Pinterest Google+

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Bütçeyi har vurup harman savuran hükûmetin 50 milyar liralık ilave vergi paketinin cari olacağı 1 Ocak 2018’e kadar beklemeye tahammülü yok. Kamuda israfa son vermeye, lüks harcamaları kısmaya gelince ağırdan alınıyor. Amma velakin vatandaştan para istemeye gelince gece gündüz mesai yapılıyor, tekeden süt sağılıyor.

Şu ana dek hiç konuşulmayan bir kalemde sürpriz maliyetler kapıda. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki bina inşaatlarında her daire için bir oto park şartı getirileceğini söyledi. Daha evvel dört daireye bir otopark yeri gösterilmesi kâfiydi.

BELEDİYE VE MÜTEAHHİT MUTLU, VATANDAŞ MAĞDUR

Özhaseki demek istiyor ki belediyeler bundan böyle inşaat firmalarına ruhsat vermek için daha fazla otopark arası alacak. Zira sistem şöyle işliyor: 1994’ten beri Otopark Yönetmeliği’nde özel durumlar için getirilen bir kolaylık belediyeler namına gelir kapısına dönüştü.

Yönetmeliğin 9. maddesine göre otopark yapılması mümkün olmayan hallerde belediyeye taşıt başına rayiç bir bedel (şehir ve ilçeye göre farklılık arzediyor) üzerinden harç ödenmesi halinde otopark mecburiyeti ortadan kalkıyor. Yönetmelikte bu istisnanın şartı var: Belediyeler topladıkları paralarla o bölgede halka ücretsiz otopark yapacak.

12 DAİRELİ APARTMAN İÇİN 52 BİN LİRA OTOPARK HARCI

Ancak mücbir haller için getirilen kolaylık müteahhit-belediye işbirliği ile suiistimal ediliyor. İstanbul’da belediyeler 2017’de taşıt başına 13 bin lira civarında harç tahsil ediyor. 12 dairelik bir apartman projesinde müteahhit binanın altına dört adet araba parkı yapmak yerine (13.000×4) 52 bin lira harç ödemeyi tercih ediyor. Böylece aynı projede fazladan iki daire ya da üç-dört dükkân alanı elde ediliyor.

Aynı binanın Özhaseki’nin bahsettiği değişikliği müteakip inşa edildiğin farz edelim. Otopark külfetinden kurtulmak isteyen müteahhit, belediyeye (13.000×12) 156 bin lira ödeyecek. Otopark yerine inşa ettiği daire ya da dükkanların satışından otopark harcının en az üç-dört katını kazanacak. Belediye ve müteahhit kazanırken vatandaş cadde ve sokaklarda arabasını park edebileceği yer derdine düşecek. Arabasının çalınması, başka bir sürücünün çarpıp kaçması, boyasının çizilmesi, yan aynalarının kırılması, lastiğinin patlatılması gibi riskler de cabası.

EVİN ÖNÜNDE BİLE PARK PARASI!

Özhaseki’nin sözleri, vatandaşın otopark çilesi bitmediği halde mevzuattaki istisnayı teamüle dönüştüren belediyelere ‘vatandaşı soymak için bildiğinizi okumaya devam edin’ demekten farksız. 23 senelik tecrübeyle sabit ki belediyeler aldıkları otopark paralarını kendi harcamalarında kullanıyor. Tek ücretsiz kapalı otopark yapılmadığı gibi artık mahalle aralarında evlerin önünden park parası isteniyor.

İstanbul’daki İSPARK modeli Anadolu’da en ücra beldeye kadar uzandı. Otopark yapmayan belediyeler havadan para kazanıyor. Dolayısıyla Bakan Özhaseki böyle bir emrivakiye imza atmadan Otopark Yönetmeliği muvacehesinde 23 senedir belediyelerin tahsil ettiği para tutarını halka açıklamalıdır. İlaveten yönetmeliğin ‘ücretsiz otopark’ hükmüne niçin riayet edilmediğini de izah etmelidir.

HİZMET ETMEK YERİNE HÜKMETMEK

Dönüp dolaşıp vatandaşın cebine göz dikmek yerine sistemi adil ve şeffaf hale getirmek elzemdir. İktidar hizmet etmek yerine hükmetmeyi tercih etmişse meseleleri hüsnü niyetle tarif etmek bir mânâ ifade etmiyor. Zira Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) maşeri vicdandan yükselen itirazları hayli vakitten beri kale almadığı sır değil.

Bildiklerini okuyorlar. Harcamanın hesabını vermedikleri gibi vergi ve harçları diledikleri gibi artırıyorlar. Sayıştay süs bitkisine dönüştürüldü. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) hükûmetin noter kâtipliğine döndü. Muhalefet göstermelik, medya tek sesli. Vatandaşın tensibine müracaat etmek akıllarına bile gelmiyor.

Yeni otopark harç düzenlemesinde ne müteahhidin ne de belediyenin kaybı olacak.

Fatura yine vatandaşa kesilecek.

Önceki Son 10 Yazı:
MASAK burs verenlerle uğraşacağına Paradise’a baksaydı - 09 Kas 2017
En kırılgan beşlinin gediklisi: Türkiye - 08 Kas 2017
İşte AKP’nin 15 senelik karnesi - 06 Kas 2017
Türkiye karanlık tünele girdi - 04 Kas 2017
Yerli araba için zoraki nikâh - 03 Kas 2017
Hazine 2018’de yandaş firmalara 22,6 milyar lira aktaracak - 01 Kas 2017
Yatırımcıların akıl hocası JCR: Türkiye’de seri iflaslar olabilir - 31 Eki 2017
Keşke imajımız 300 milyon lirayla düzelse - 30 Eki 2017
TL’ye kim operasyon yapıyor? - 28 Eki 2017
Avrupa’nın da musluğu kısması TL’yi vuracak - 27 Eki 2017
önceki yazı

Secde ne büyük imkân!

Sonraki yazı

Risale-i Nur'u nasıl okumalıyız?

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir