Amerika bir kez daha silah kontrol yasasını tartışıyor

ABD’nin Florida eyaletinde geçen hafta gerçekleşen ve 17 kişinin öldüğü silahlı saldırıdan sonra Amerikan kamuoyu bir kez daha silah satışının serbestliği meselesini konuşuyor.

Cumhuriyetçi Parti, her zaman olduğu gibi silah satın alma serbestliğinden geri adım atmama yanlısıyken, kurbanların yakınları ve çoğunlukla tepkili. Önceki akşam CNN’de bir açık oturuma katılan Cumhuriyetçi Parti’den Marco Rubio’nun karşısına çıkan Florida kurbanlarından birinin babası Fred Guttenberg, ‘silahlarla ilgili bir şeyler yapacak mısınız?’ diye sorduğunda Rubio, silahları yasaklamanın bu meseleyi çözmeyeceğini savunarak eleştiri oklarını üzerine çekti.

Öte yandan medyaya yansıyan bazı kulis bilgilerine göre Demokrat Parti’nin de silah kontrol yasasıyla ilgili kampanyayı yaklaşan ara seçimler sonrasına atmak istediği konuşuluyor. Zira böyle bir hamle özellikle Cumhuriyetçi Parti’nin güçlü olduğu yerlerde Demokratların daha da gerilemesine yol açabilir.

Başkan Donald Trump, ABD’nin en büyük problemlerinden biri olan okul baskınlarına çözüm olarak öğretmenlerin de ‘silahlanmasını’ önermişti. Trump kadar ‘cesur’ çıkışlar yapamayan Cumhuriyetçilerin argümanları ise daha ziyade sorunun ‘silahta’ değil ‘insanda’ olduğu yönünde. Ancak son yıllarda sayıları artan silahlı saldırılardan sonra, Cumhuriyetçiler silah satışlarında daha fazla güvenlik taraması yapılması konusuna sıcak bakmaya başladı.

Konuyla ilgili istatistikler ise facia. 2011’den bu yana silahlı saldırı olma sıklığı geçmişe göre 3 kat artarken, en az 4 kişinin silahla yaralandığı vaka sayısı 1,870 günde 1,624 oldu. Bu saldırılarda toplam 1,875 kişi hayatını kaybederken, 6,848 kişi de yaralandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin