Almanya’da Ziraat Bank AG’nin merkezine Mali Polis baskını

Almanya’daki Ziraat Bank AG’nin merkezine, çifte baskın yapıldı. Almanya’nın Frankfurt kentinde BAFFIN (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht) denilen “Finans denetleme kurumu”, 14 kişiyle bankaya geldi ve denetime başladı. Ardından Mali Polis bankayı bastı.

YENİ SİSTEM VE SORUNLU KREDİLER

Bankacılık tarihinde ilk kez böyle bir olay yaşanırken, Türkiye’deki BDDK ile TMSF’nin yetkilerini taşıyan BAFFIN, bazı bilgisayarları alıp götürdü. BAFFIN’ın baskınının nedeninin „yeni bankacılık sistemi CORE ili ilgili iddialar, kara para aklama soruşturması, Türkiye’deki belirli firmalara Almanya üzerinden verilen düşük faizli kredilerdeki usulsüzlük iddiaları“ olduğu öne sürülüyor. Türkiye’den atanan Genel Müdür Ayten Türkmen ve Yönetim Krulu Üyesi Ali Kıvanç Ünal tarafından yönetilen Ziraat Bank International AG’nin merkezi Frankfurt Kenti’nde.

TÜRKİYE’DEKİ FİRMALARA KIYAK

Avrupa Postası haber sitesinin haberine göre, merkeze BAFFIN’in baskınından kısa süre sonra Alman Mali Şube de bankayı bastı. Kara para iddiasının yan sıra, Türkiye kredilerinin çok sıkıntılı olduğu, hem düşük faizle hem de yeterli teminat alınmadan, Ankara’nın talimatları doğrultusunda verildiği öne sürülüyor. Bu faizlerin, yıllık olarak yüzde 1.5 gibi Türkiye şartlarında komik oranlar olduğu belirtiliyor.

10 MİLYON EURO’LUK TRANSFER

Kara para aklama iddiaları ise, batan GTI Reisen’deki Görgülü Kardeşler’in 10 milyon Euro’sunun Rusya’dan yılbaşından bir gün önce transfer edilmesine dayandırılıyor. Her iki konu da, Alman yasaları açısından ağır suç teşkil ediyor. BAFFIN ya da Mali Polis, bu konularla ilgili delil bulursa ya da bu konuları ispatlayabilirse, bankanın yöneticilerini hapis cezaları bekliyor olacak. Ağır para cezalarının yanı sıra, Ziraat’in bankacılık lisansının da iptali gündeme gelebilecek.

BREZİLYA’DA  POZLAR

Ziraat, Almanya’da iştirak olarak 1964 yılında kurulmuş ve 1988 yılında tam bankacılık yapma izni almıştı. 170 milyon Euro sermayesi bulunan ve 145 kişi çalıştıran banka, 2013 yılından beri Ayten Türkmen tarafından yönetiliyor. Bir süre önce „iyi kar yaptığını“ belirterek Brezilya’ya ekibini tatile götüren ve orada pozlar veren Türkmen, Ankara’nın talepleri doğrultusunda, Türkiye’deki firmalara Almanya üzerinden düşük faizli kredilere onay vermesi ile eleştiriliyor.

Ayrıca bankada, daha önceki yıllardaki gibi bir Alman üst düzey yöneticinin bulunmaması da, Alman sistemine göre denetlenememesine neden olduğu, bu yüzden Türkiye’deki çeşitli firmalara kolay krediler sağlandığı belirtiliyor.

VAKIFBANK’A AVUSTURYALI MÜDÜR

Öte yandan, diğer bir kamu bankası olan Vakıfbank’a da, Avusturya’da bir süre önce Avusturyalı bir yönetici atandı. Bankanın İcra Kurulu’na atanan bu yöneticinin „kayyum“ benzeri bir görevi bulunduğu ve banka üzerinde denetim mekanizması olduğu belirtiliyor.

 

Bu iki eylem, Avrupa’da Türk kamu bankalarına sıkı denetimlerin başladığının bir işareti olarak algılanıyor.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin