Alman istihbaratına Türk kökenli başkan yardımcısı

Almanya’da Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın başkan yardımcılığına Türk kökenli Alman vatandaşı Sinan Selen atandı. Devletin güvenlik birimlerinde uzun seneler çalışan Selen’in uluslararası terörizm konusunda uzmanlığı bulunuyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Selen’in bu göreve atanmasıyla ilk defa göçmen kökenli bir kişi, Almanya’da güvenlikle ilgili bir devlet kurumunun en üst makamlarından birine atanmış oldu.

UZMANLIK ALANI; TERÖRİZM, CASUSLUK, SİBER SALDIRILAR…

46 yaşındaki Selen’in çalıştığı alanlar arasında uluslararası terörizm, casusluk ve siber saldırılara karşı mücadele ile aşırı sağ, aşırı sol ve yurt dışı kaynaklı aşırı akımlarla mücadele bulunuyor.

Türk anne ve babanın çocuğu olarak 1972 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Selen, dört yaşındayken ebeveynleriyle Köln kentine yerleşti. Köln Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gören Selen, eğitimi sırasında polis hukuku, Avrupa hukuku ve idare hukuku üzerine yoğunlaştı.

Üniversite eğitiminin ardından 2000 yılından itibaren Federal Emniyet Teşkilatı’nda (BKA) çalışmaya başladı. Almanya’nın eski Başbakanı Gerhard Schröder’in güvenliğinden sorumlu ekipte yer aldı.

TÜRKİYE-ALMANYA GÖRÜŞMELERİNDE ROL ALDI

2015 yılında Suriye’deki iç savaş sebebiyle Almanya’ya yönelik göç akınıyla doğan krizin ardından Türkiye ile Almanya arasında yürütülen görüşmelerde önemli bir rol oynadı.

Alman İçişleri Bakanlığı verilerine göre Selen, 2000 ile 2016 yılları arasında 11 terör saldırısının engellenmesinde rol oynadı. Selen Haziran 2016’da devlet görevinden ayrılarak özel sektörde, dünyanın en büyük tur operatörlerinden TUI’de çalışmaya başlamıştı

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin