Ali Kemal Özcan, İmralı’ya gitmeden önce Erdoğan ve Hakan Fidan’la görüşmüş

Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mektubunu açıklayan Ali Kemal Özcan’ın, İmralı’ya son bir haftada iki kez gittiği ortaya çıktı. Ayrıca, Bülent Arınç’ın Özcan’ı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştürdüğü ve görüşmede MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da bulunduğu öğrenildi.

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, İmralı adasına giderek Abdullah Öcalan’la görüştüğünü söyleyen Ali Kemal Özcan ile yaptığı konuşmayı köşesine taşıdı.

Alçı, Habertürk sitesindeki yazısında Özcan’ın anlattıklarını şöyle aktardı: “Yıllardır derdimi anlatmaya çalışıyorum Nagehan Hanım. Ben bu örgütü ve Öcalan’ı çalışıyorum ve bu yapıyı çok iyi biliyorum. Başkan Erdoğan’a bir ulaşsam kendisini 15 dakikada ikna edeceğimi düşünüyordum hep. 10 gün kadar önce Bülent Arınç’a ulaştım, kendisine anlattım. Sayın Arınç beni aldı ve Başkan Erdoğan’ın yanına götürdü. O görüşmede Sayın Hakan Fidan da vardı.”

Erdoğan ile görüşme çok verimli geçmiş Özcan’ın anlattığına göre. Notlar alınmış ve Kürt meselesinin çözümü bağlamında yapıcı bir diyalog oluşmuş.

Nagehan Alçı, 1 hafta önce Öcalan ile ilk görüşmeyi yapan Özcan’a “Nasıl geçti? Neler konuştunuz? Öcalan’ın ruh hali ve havası nasıldı?” diye sorduğunu ve ve şu cevabı aldığını belirtti: “Abdullah Öcalan şu an Türkiye’ye komplolar kurulduğuna inanıyor. 7 Şubat 2012 krizinden başlıyor. O hadiseye ‘Narkoz komplosu’ diyor. İkinci olarak 17-25 Aralık 2013 darbe teşebbüsünü sayıyor. Sonra 15 Temmuz’u uzun uzun anlatıyor. Dördüncü olarak da son dönemi alıyor.”

Nagehan Alçı yazısına şöyle devam ediyor:

“Son dönemden kastının ne olduğunu açmasını istedim. ‘F..Ö ve uluslararası güçlerin Erdoğan’ı mağlup etme girişimlerinin son yansımaları’ olarak tanımlıyormuş Öcalan özellikle son 9 ay içinde olanları.

Öcalan o görüşmede Özcan’a özellikle vurgulamış… ‘Erdoğan’ın yenilmemesi ve yıkılmaması gerekiyor. Hem Türkiye’nin hem de Kürtlerin yararına olmaz bu durum.’

Bu görüşmeden sonra Özcan’ı önceki gün yeniden İmralı’ya davet etmişler. Öcalan’la ikinci görüşmesini yapmış. O görüşmede İstanbul seçimleri ile ilgili, avukatlarına verdiği mektuptan bahsetmiş. O mektubun kamuoyuna açıklandığını sanıyormuş.

Açıklanmadığını öğrenince çok kızmış, köpürmüş ve mektubu Ali Kemal Özcan’a da vermiş. Özcan iki görüşmenin de çok verimli geçtiğini, Öcalan’ın kendisinin kitaplarını dikkatle okuduğunu söylediğini aktardı.

Elbette avukatların bu mektubu vermemesi ile Özcan’ın oraya tam da dün gidişi arasında bir bağlantı var. Sonuçta mektup savcılık aracılığıyla teslim ediliyor ve devlet her şeyi biliyor. Mektubun kamuoyu ile paylaşılmaması ihtimaline karşı devlet Özcan’ı yeniden İmralı’ya göndermiş.

Asrın Hukuk Bürosu ise önce mektubunun bir kopyasını HDP yetkililerine iletiyor. Elbette bu mektup HDP camiasında soğuk duş etkisi yaratıyor. Çünkü Öcalan’ın tarafsızlık tavrı HDP’nin mevcut politikasına ters. Öyle olunca bu mektup kamuoyuna sızmıyor.

Asrın Hukuk Bürosu ise 21 Haziran günü bu mektubu deklare etmeyi planlıyor. Fakat dediğim gibi bu açıklamayı geciktirdikleri için de Ali Kemal Özcan’ın şahitliğine göre Öcalan kendilerine kızıyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin