AnaSayfa»TÜM BÖLÜMLER»Güncel»AKP’lilerin offshore hesaplarını haber yapan gazeteciler mahkemede: Medyanın yüzde 95’i haber yapmıyor, biz de mi yapmayalım?

AKP’lilerin offshore hesaplarını haber yapan gazeteciler mahkemede: Medyanın yüzde 95’i haber yapmıyor, biz de mi yapmayalım?

Pinterest Google+

Evrensel Gazetesi’ne Berat ve Serhat Albayrak’ın şikayeti üzerine açılan davada gazetecilerin yargılanması sürüyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu’nun ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile kardeşi Serhat Albayrak‘ın da de adının geçtiği, ‘Paradise Belgeleri’olarak adlandırılan belgeleri haberleştiren Evrensel’e Berat ve Serhat Albayrak’ın şikayeti üzerine açılan davanın 2. duruşması Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Haberin yayınlandığı dönem Evrensel Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapan Çağrı Sarı ‘hakaret’ ve ‘iftira’ suçlamalarıyla yargılanıyor. Sarı, “Medyanın yüzde 95’i haber yapmıyor, biz de mi yapmayalım?” dedi.

“ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNİYORUM, VERGİMİ ÖDÜYORUM”

“Paradise belgeleri Türkiye’de ve dünyada pek çok gazete tarafından yayımlandı.” diyen Sarı duruşmada şunları anlattı: “Ben Berat Albayrak ve kardeşinin şikayeti üzerine yargılanıyorum. Biz haberde Binali Yıldırım ve oğullarıyla Berat Albayrak’ın isimlerinin Paradise belgelerinde geçtiğini yazdık. Enerji bakanının adının bu belgelerde geçmesi haber değeri taşımaktadır. Bu haberden dolayı gazetede tekzip yayımlanmıştır. Biz siyasilerin bu ülkede vergi ödememeleri nedeniyle eleştiri getiriyoruz. Ben asgari ücretle geçiniyorum, vergi kamuya gider, sosyal yardımlara gider. Biz, asgari ücretliler bu kadar vergi ödemek zorunda kalırken bakanın vergi ödememesini eleştirdik. Haberde “paradise”kelimesinin anlamına göndermede bulunarak “Kendilerine Cennet Halka Cehennem” başlığını kullandık. Benim yaptığım kamu yararı amacıyla gazetecilik faaliyetidir. Medyanın yüzde 95’i zaten bunları haber yapmıyor. Biz de mi yapmayalım? İddianamede iki gün üst üste haber yapılmasıyla algı yönetimi yapıldığı yazılmış. Buna gazetecilikte haber takibi denilmektedir, algı yönetimi değildir.”

“BİLGİ ALMA HAKKI”

Sarı’nın ardından söz alan Evrensel’in avukatı Devrim Avcı şunları söyledi: “İddianamede “iftira” ve “hakaret” suçlamaları yöneltiyor, ancak hakaret niteliğinde somut bir ifadeye yer verilmemiştir. İddianamede “müştekilerin görev ve konumlarının değerlendirilmesi” gibi bir ifade var. Bu ifade Anayasa’da yer alan eşitlik ilkesine aykırıdır. Savcı kişilerin görev ve konumuna bakmadan iddianame düzenlemekle yükümlüdür. Habere konu belgeler tüm dünyada yer almıştır. Türkiye’de ise 3-4 yayında yer almıştır. Bu haber halkın bilgi alma hakkı kapsamında yer almaktadır.”

TANIKLAR REDDEDİLDİ

Avcı, haberde isimleri geçen milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Filiz Kerestecioğlu‘nun mahkemede tanık olarak dinlenilmesini istedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Müşteki avukatı söz aldı, “Haberdeki ifadeler asılsız olup hiçbir somut delile dayanmamaktadır. Sanığın savunması siyasi propaganda niteliğindedir” dedi.

Mahkeme Sarı’nın avukatı Devrim Avcı’nın tanıkların dinlenilmesi talebini reddetti. Dava 25 Eylül’e ertelendi.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIMIN OĞULLARI VE ALBAYRAK’LARIN PARA TRANSFERLERİ

Dünya çapında, içlerinde pek çok siyasetçi de bulunan zenginlerin yurt dışındaki offshore hesapları aracılığıyla vergi avantajı sağladığını ortaya koyan ‘Paradise Belgeleri’nde Türkiye’den de isimler yer aldı. Belgelerde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile kardeşinin yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım’ın iki oğlunun da ‘offshore’ şirket sahibi olduğunu ortaya koyan, tüm dünyada siyasetçilerin ve patronların vergiden kaçınmak için yaptıkları para transferleri ile ilgili bilgiler yer alıyordu.

9 Kasım 2017 tarihinde ‘Paradise Belgeleri’ ile ilgili CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu ve HDP Grup Başkan Vekili Filiz Keresticioğlu’nun görüşlerine yer veren haber nedeniyle Çağrı Sarı hakkında 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Paradise Belgeleri’ni haberleştiren Çağrı Sarı’ya, Bakan Berat Albayrak ve kardeşi Serhat Albayrak’ın şikayeti üzerine ‘hakaret’ ve ‘iftira’ suçlamalarıyla dava açılmıştı.

TGS: HABERİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Duruşmayı izleyen Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş gazetecilere destek verdi. Durmuş şunları söyledi: “Evrensel Gazetesi Eski Yazıişleri Müdürü Çağrı Sarı’ya yapılan haberler nedeniyle açılan davanın duruşması çarşamba günü görülecek. Yukarıda da söylediğim gibi yapılan “haber nedeniyle” açılan davanın. Türkiye’de maalesef gazeteciler için haber yapmanın bedeli hakkında dava açılması, tutuklanmak, özgürlüğünden mahrum bırakılmak. Evrensel gazetesinin haberini yaptığı Paradise Belgelerinde Enerji Bakanı Berat Albayrak ve kardeşi Serhat Albayrak’ın da adının geçmesi dünyanın her yerinde haber değeri taşır. Kaldı ki bu belgelerde isimleri geçenler hakkında herhangi bir işlem yapılmazken bunu haberleştirenler hakkında dava açılması kabul edilebilir değildir.

Biz gazetecilerin birinci görevi kamu çıkarını ön planda tutarak haber yapmaktır. Biz haberlerimizi yaparken, halka haberi ulaştırırken buna dikkat ederiz. Oturdukları koltukları kişisel menfaatleri için kullananları kamuoyuna duyurmak bizim birinci görevimizdir. Kamunun çıkarı kişilerin çıkarından önce gelir.”

önceki yazı

Muharrem İnce: Beyefendi 'taze yesin' diye Saray'a hurma ağacı dikmişler; tutmayınca yerden ısıtma yapmışlar

Sonraki yazı

Ahmet Bozkuş: Prompter olmadan da konuşabiliriz; hem de nasıl!

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir