AKP’li vekil: Köyü elinden alınmış Züğürt Ağa’ya döndük; Erdoğan: Züğürt Ağa kim?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen bazı milletvekillerinin bakanlara ulaşamamaktan şayet ettiği ileri sürüldü. Bir milletvekilinin “Köyü elinden alınmış Züğürt Ağa’ya döndük” demesi üzerine Erdoğan’ın da “Züğürt Ağa kim?” diye sorduğu iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerde İstanbul, Ankara büyükşehir belediyelerinin kaybedilmesinden sonra milletvekilleriyle toplantı yaparak, şikayet ve önerileri dinlemeye başladı. Önceki gün yapılan toplantıya Denizli’den Sivas’a kadar harf sırasına göre illerin milletvekilleri katıldı.

Habertürk’te yer alan bilgilere göre, milletvekilleri ağırlıklı olarak yeni sistemden şikayetçi oldu. Sistemin uygulaması, bakanlarla ilişkiler şikayetlerin başında yer aldı. Milletvekillerinin yeni sistemdeki pozisyonundan yakınmalar bu toplantıda da sürdü. Ancak bu kez çarpıcı bir örnekle milletvekillerinin düştüğü durum doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktarıldı.

‘İlk toplantıda bakanlara ileteceğim’

Kars Milletvekili Yunus Kılıç, seçim bölgelerinin sorunlarıyla ilgili olarak bakanlara ulaşamadıklarını söyledi. Kılıç, “Köyü elinden alınmış Züğürt Ağa’ya döndük. Herkes milletvekilinden bir şey bekliyor. Ama elimizde yetki yok. Bakanlar telefonlarımıza çıkmıyor. Bakanlara ulaşamayınca hiç bir şey yaptıramıyoruz. Milletvekilinin bir ağırlığı kalmadı.” dedi.

Erdoğan bu sözler üzerine, “Züğürt Ağa kim?” diye sordu. Kılıç, Şener Şen’in başrolünü oynadığı Züğürt Ağa filminden örnekler verdi. Züğürt Ağa’nın köyünü kaybedince büyük şehirde başına gelenleri anlatan Kılıç, milletvekillerinin köyü elinden alınmış Züğürt Ağa’nın içine düştüğü duruma düştüğünü vurguladı.

Gülüşmelere yol açan Züğürt Ağa örneğinden sonra Cumhurbaşkanı, “İlk kabine toplantısında bakanlara bunu söyleyeceğim.” cevabını verdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin