AKP’li belediye, yolsuzluk haberi yapan 25 yıllık yerel TV’yi kapattı

Ordu’da 25 yıldır yerel yayın yapan TV52 kanalı, Altınordu Belediyesi zabıta ekipleri tarafından mühürlendi.

AKP’li Başkanın yönettiği Altınordu Belediyesi zabıta ekipleri, kanalın bürosunun bulunduğu binaya gitti. Ekipler, binadaki son iki katta imar ve yangın talimatı eksiklikleri olduğunu, bununla ilgili tebligatın da belediye tarafından daha önceden iletildiğini kaydetti. CHP Milletvekili Barış Yarkadaş ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yapılan yolsuzluk haberlerinin kanalı hedef haline getirdiğini belirtti. Partisinin grup toplantısında konuyu gündeme getiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ordululara demokrasiye ve basın özgürlüğüne sahip  çıkma çağrısı yaptı.

‘EKSİKLİKLER İÇİN ZAMAN TANINMADI’

TV52 Yönetim Kurulu Başkanı İsa Akçay, eksikliklerin giderilmesi için kendilerine zaman tanınmadığını savundu. Televizyon yöneticilerinden gazeteci Akın Çiçek, 25 kişinin bu işten evine ekmek götürdüğünü, her çalışanın mağdur duruma düşeceğini söyledi.

Elektriklerin kesilmesiyle televizyon yayınları durdurulurken, binadakilerin dışarı çıkmasının ardından da belediye ekiplerince kapı mühürlendi. Televizyon kanalının ekranında şu yazı yansıtıldı:

“TV52 Ordu stüdyolarının bulunduğu bina Ordu Büyükşehir Belediyesi talimatıyla binanın yasalara uygun olmadığı gerekçesiyle mühürlenmiştir. Uydu yayınlarımız kesilecektir, Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.”

Ordu Belediyesi başkanlığını eski milletvekili AKP’li Enver Yılmaz, Altınordu Belediyesi başkanlığını ise eski AKP il başkanı olan ve başkanlığına seçilen Engin Tekintaş yürütüyor.

TV52 yayınını halen sadece https://tr-tr.facebook.com/TV52ORDU/ adresinden yapıyor. Aynı yerel grubun Yeni Dönem gazetesinin de kapılarına kilit vuruldu. İki yayın kuruluşu Ordu belediyesindeki ihaleleler ve yolsuzlukları gündeme getirdiği için hedef haline getirildi.

AKP’li belediyelerin  tv binasının imar ve yangın yönetmeliğine aykırılığı gerekçesiyle aldığı mühürleme kararı, akşam saatlerinde mahkeme kararıyla bozuldu.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin