Aile Bakanlığa’na bağlı sevgi evleri, şiddet evine dönüşmüş!

Tokat’ın Turhal ilçesindeki Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sevgi Evleri’nde yaşananlar korku filmlerini aratmıyor. Turhal Sevgi Evleri’nde 26 çocuğa işkence yapıldığı, çocukların görevliler tarafından sistematik olarak fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığı ortaya çıktı. 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan 5 sanık tahliye edildi.

16 KİŞİ HAKKINDA DAVA AÇILDI

Sözcü gazetesinin haberine göre, 2018 yılında Turhal Sevgi Evleri’nde yaşanan olaylar Zile Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye ile gün yüzüne çıktı. İddianameye giren 58 günlük kayıtlarda 235 olumsuz durum tespit edildi. Bunlar arasında fiziksel ve psikolojik şiddet, tehdit, yüksek dozda psikiyatri ilacı içirme gibi olaylar yer aldı. Bu gelişme üzerine Sevgi Evleri’nde çalışan ve yönetici olan 16 kişi hakkında dava açıldı.

ÇOCUKLARA AĞIR DEPRESİF İLAÇLAR VERMİŞLER

İddianamede, yurtta ‘abla’ olarak görev yapan bazı bakıcı kadınların; çocukları dövdükleri, cinsel organlarını yakmakla tehdit edip korkuttukları, kafalarını duvara vurdukları, banyoya veya kilere hapsettikleri, aç bırakma cezaları verdikleri ileri sürüldü. Ayrıca savcılık, şizofrenlere verilen ağır sakinleştirici ilaçların çocuklara zorla içirildiğini tespit etti.

Altına kaçıran çocuklara aşağılayıcı sözlerle psikolojik şiddet uygulanarak hakaretler ve küfürler edildiği, şiddet videosu izlettirilerek, “Yurda misafir geldiğinde hiçbir sorun yok. Her şey çok güzel diyeceksiniz” diye tehdit savurulduğu belirtildi.

ÇOCUKLAR CAMDAN BAĞIRIP YARDIM İSTEMİŞ

Kurumun yanındaki binalarda oturan bazı tanıklar ise dayak yiyen çocukların pencereleri açarak ‘yardım edin’ diye bağırdığını söyledi.

Olayın ortaya çıkmasından sonra polisin kurumda yaptığı incelemede 8 güvenlik kamerası bulunduğu ve kameraların sadece merdiven ve bahçe gibi ortak kullanım alanlarına yerleştirildiği, diğer ortak kullanım alanlarında güvenlik kamerası olmadığı ortaya çıktı.

Yapılan incelemede ise 8 kameraya ait kayıtlarda, belirli olmayan aralıklarla görüntülerin kasıtlı olarak kesildiği, bazı bölümlerin çıkarıldığı, çıkarma işleminin kayıtlar üzerinde yapılan oynamalarla gerçekleştirildiği tespit edildi. Kamera incelemesinde çocukların bakıcıları ile temas halinde ürkek ve çekingen oldukları belirlendi.

5 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturma sonucunda; tanık ifadeleri, şikayetler, telefon dinlemeleri ve kamera kayıtları dikkate alınarak hazırlanan iddianame sonucunda içlerinde kurum müdürü N.Ö’nün de bulunduğun 5 kişi tutuklanırken 11 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

TUTUKLU SANIKLAR TAHLİYE OLDU

Zile Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 gün süren ilk duruşmadan sonra davada, tutuklu olarak yargılanan 5 sanık adli kontrol şartıyla tahliye edildi. 16 şüphelinin yargılandığı davanın ikinci duruşması 10 Temmuz 2019 tarihinde görülecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin